Boje v Somálsku neutichají, hladomor v regionu trvá

Při bojích v severním Somálsku zahynulo v posledních dvou dnech nejméně 27 lidí. Počet obětí ale může být ještě vyšší, protože napětí v regionu trvá. Boje mezi milicemi organizace al Šabáb a místními vládci komplikuje už tak vážnou humanitární situaci v Somálsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Somálsko. Mogadišu | Zdroj: Reuters

Zemi vážně postihlo dlouhotrvající sucho a hlad. Násilnosti znemožňují fungování humanitárních organizací. Podle očitých svědků se navíc obě strany konfliktu nezdráhají olupovat bezbranné vesničany a tak zhoršují jejich postavení.

Kritická situace v hladomor postiženém Somálsku se může podle OSN ještě zhoršit a rozšířit do dalších oblastí. Chybí hlavně peníze na potravinovou pomoc, kterých se sešlo méně, než se čekalo.

V uprchlických táborech v Keni a Etiopii je několik set lidí a každý den přicházejí další. Na místě se snaží pomáhat například UNICEF, Červený kříž a Lékaři bez hranic, ale také české humanitární organizace Člověk v tísni, Adra a Charita Česká republika.

Nejhorším suchem a hladem za posledních 60 let trpí v celé oblasti 12 milionů lidí. Smrt hrozí mimo jiné třem stům tisícům dětí. Kritickou situaci by pomohly vyřešit deště - ty ale podle meteorologů přijdou až v zimě.

Ondřej Himmer, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme