Bojím se dalšího pronásledování, uvažuje o emigraci Dadinova manželka. Nevylučuje Prahu

Rada Evropy přivítala rozhodnutí ruského Nejvyššího soudu, který zprostil viny politického vězně ILdara Dadina a nařídil jeho propuštění i rehabilitaci. Dadin a jeho manželka Anastasija Zotovová se ale obávají nového pronásledování a uvažují o emigraci – mimo jiné do Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anastasija Zotovová si v moskevském vězení vzala Ildara Dadina

Anastasija Zotovová si v moskevském vězení vzala Ildara Dadina | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Anastasia Zotovová televizi Dožď řekla, že se bojí nového zatčení jejího manžela ILdara Dadina, protože ten chce po propuštění z vězení ve svých protestech proti současnému režimu pokračovat.

Konkrétně se hodlá věnovat problému mučení v ruských věznicích, jehož se sám stal svědkem i obětí. Jeho manželka ho teď chce přesvědčit, aby oba raději hledali útočiště někde v Evropě – například v Praze.

Dadin je známý opoziční aktivista, který před svým uvězněním proslul sóloprotesty proti režimu Vladimira Putina. Vytrvalými demonstracemi se Dadin provinil proti nedávné úpravě ruského trestního zákoníku, konkrétně proti článku 212.1, který stanovuje trest pro ty, kdo „opakovaně porušují zavedený pořádek organizováním nebo pořádáním schůzek (nebo) shromáždění.“

Předloni v prosinci ho za to moskevský soud potrestal třemi lety odnětí svobody, které odvolání zkrátilo na dva a půl roku. (Tři roky starý zákon je reakcí ruského režimu na velké protivládní protesty v letech 2011 a 2012. Dadin je prvním člověkem, který byl na jeho základě poslán do vězení – pozn. red.)

Ildar Dadin před Kremlem (archivní snímek). | Foto: Wikipedia Commons

Amnesty International Dadina zařadila na seznam politických vězňů. Aktivista si v rozhovoru se svým obhájcem a v dopisech manželce stěžoval na mučení a nelidské praktiky ve věznici v Karélii.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme