Bulharský premiér Borisov je kvůli protestům ochotný odstoupit. Vláda by podle něj měla zůstat do voleb

Bulharský premiér Bojko Borisov ve středu naznačil, že kvůli týdny trvajícím protivládním protestům by mohl rezignovat. Chce ale, aby současná vláda, vedená jeho konzervativní stranou GERB, vydržela až do voleb příští rok. Ve středu o tom informovala agentura Reuters.

Sofia Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulharský premiér Bojko Borisov.

Bulharský premiér Bojko Borisov. | Foto: Francisco Seco | Zdroj: Reuters

Účastníci protestů proti vládě, kterých se účastní tisíce lidí a konají se v Sofii i jinde v Bulharsku, obviňují Borisova, že oslabuje státní instituce ve prospěch vlivných oligarchů. Na demonstracích protestující také dávají najevo odpor proti rozbujelé korupci.

Jedenašedesátiletý Borisov, který v poslední dekádě ovládá bulharskou ekonomiku, podrobnosti ohledně své možné rezignace neprozradil. Řekl ovšem, že chce zabránit pádu vlády a předčasnému rozpuštění parlamentu v době, kdy na ekonomiku této balkánské země tvrdě doléhají dopady krize vyvolané koronavirem. O obviněních, která proti němu vznášejí demonstranti, nemluvil, ale zdůraznil, že jeho vláda udělala hodně pro omezení pašeráctví, čímž poškodila zájmy mnoha oligarchů.

Desetitisíce Bulharů protestovaly za odstoupení vlády premiéra Borisova, demonstranti zablokovali dopravu

Číst článek

„Jsem připraven kdykoliv odejít. Nechci, aby kvůli mně bylo nějaké napětí,“ řekl na shromáždění své strany. „Promluvím si s koaličními partnery a nabídnu takové možnosti, kdy jednou z nich je ta, že bych odešel a vláda pokračovala,“ uvedl také.

Koaliční partner GERB, strana Jednotní vlastenci, také už dal najevo, že si přeje, aby současný kabinet vládl až do konce čtyřletého funkčního období.

Podpora GERB se od loňského prosince propadla z 21,7 procenta na současných 14,5 procenta. Borisov minulý měsíc v reakci na protesty vyměnil několik klíčových ministrů, k uklidnění jeho odpůrců to však nepomohlo.

V technologickém parku, kde se ve středu konala schůze GERB, se sešly desítky protestujících a vykřikovaly na premiéra, že je „ostuda“ a patří do vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme