Bojové akce v Iráku končí; válka proti terorismu pokračuje

Velké bojové operace v Iráku skončily, oznámil americký prezident George Bush na palubě letadlové lodi Abraham Lincoln. George Bush v projevu k vojákům mířícím zpátky do Spojených států označil porážku Saddáma Husajna za "jedno vítězství ve válce proti teroru", která začala 11. září 2001. Osvobození Iráku přitom charakterizoval jako rozhodující posun této protiteroristické kampani. USA a jejich spojenci ve válce zvítězili, řekl Bush a dodal, že Spojené státy i ostatní země bojovaly v této válce "za svobodu a mír ve světě".

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush při projevu

G. Bush při projevu | Foto: Česká televize

Bush ale neoznámil konec války, aby Spojené státy měly volné ruce při pronásledování zbytků iráckého odporu a ve válce proti terorismu. Válečná operace v Iráku trvala asi šest týdnů a skončila dříve, než se všeobecně očekávalo, protože odpor iráckých jednotek včetně obávaných Republikánských gard byl malý.

"Velké bojové operace v Iráku skončily. Spojené státy a jejich spojenci v boji o Irák zvítězili. Nyní se naše koalice zaměřuje na zajištění bezpečnosti a na obnovu této země," oznámil americký prezident v projevu k vojákům mířícím zpátky do Spojených států a označil porážku Saddáma Husajna za "jedno vítězství ve válce proti teroru", která začala 11. září 2001. Osvobození Iráku přitom charakterizoval jako rozhodující posun v kampani proti teroru. Spojené státy i ostatní země bojovali v této válce "za svobodu a mír ve světě," uvedl Bush.

Válka ještě neskončila

Neohlásil ale konec války, protože Spojené státy potřebují ještě volné ruce na pronásledování zbytku iráckého odporu a na boj proti terorismu. Bush také uvedl, že Irák už nebude podporovat žádná teroristická hnutí. "Přechod od diktatury k demokracii bude trvat nějaký čas, ale stojí to za jakoukoli námahu. Naše koalice v zemi zůstane, dokud vše nebude hotovo. Zanecháme za sebou svobodný Irák, pokračoval Bush.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Bush: Nový Irák už terorismus nepodpoří

"Pronásledujeme a hledáme vůdce starého režimu, kteří se budou zodpovídat ze svých zločinů. Začali jsme hledat utajované chemické a biologické zbraně a už víme o stovkách míst, která se musí prozkoumat. Pomáháme obnovit Irák a budeme stát při nových vůdcích země, až budou vytvářet vládu iráckého lidu."

"Osvobození Iráku je rozhodující posun v kampani proti teroru. Odstranili jsme spojence Al Kajdy a odřízli zdroje financování terorismu. A toto je zatím jisté - žádná teroristická organizace nezíská od iráckého režimu zbraně hromadného ničení, protože tento režim už neexistuje."

Boj proti terorismu pokračuje

Americký prezident ale hned zdůraznil: "Naše mise stále pokračuje. Al Kajda je zraněná, ale ne zničená. Členové teroristických organizací jsou stále v činnosti v mnoha zemích. Od tajných služeb víme, že stále připravují plány proti svobodným lidem. Nepřátelé svobody nezahálejí, ale to neděláme ani my."

George Bush se tak zapsal do dějin. Jako první prezident oslovil národ v přímém televizním přenosu z paluby válečné lodi a oznámil konec hlavních bojů v Iráku.

S podobným poselstvím přijel do Kábulu za afghánským prezidentem Karzáím ministr obrany Donald Rumsfeld, který také oznámil konec bojových operací, tentokrát v Afghánistánu. Na rozdíl od Iráku ale mají Spojené státy v chudém Afghánistánu ukázat, že tam jsou dveře otevřené pro všechny země, které se chtějí podílet na obnově země a svou účast doposud podmiňovaly právě ukončením válečných akcí.

Také americký ministr zahraničí Colin Powell je na mírové cestě - první zastávkou je spojenecké Španělsko. Poté zamíří do Sýrie a Libanonu, tedy blízkovýchodních zemí, které jsou dalšími adepty na americkou "převýchovu".

Američané dopadli dalšího Saddámova nohsleda

V rukou amerických vojáků je další z hledaných představitelů režimu Saddáma Husajna. Jedná se o člena Rady revolučního vedení Mizbána Chádira Hádího. Na americkém seznamu 55 hledaných Iráčanů je na 41. místě. Rada revolučního velení byla od roku 1968 nejvyšším státním orgánem v Iráku. Hádí byl také velitelem východní vojenské oblasti. Celkem už tedy bylo zadrženo 16 lidí ze seznamu a jeden člověk byl zabit. O nejhledanějších osobách - Saddámu Husajnovi, jeho dvou synech a poradci se ale zatím nic neví.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme