Německo daruje Ukrajině 40 obrněných vozů Marder. Kyjev o ně žádal opakovaně, Scholz ale doteď odmítal

Ukrajina dostane asi čtyřicet německých bojových vozů pěchoty Marder, Německo je Kyjevu předá do března. V pátek to na tiskové konferenci prohlásil mluvčí německého kancléře Steffen Hebestreit. Kancléř Olaf Scholz a americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ve společném prohlášení bez upřesnění uvedli, že Německo poskytne ukrajinským silám obrněnce Marder a Spojené státy bojové vozy Bradley.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojové vozidlo pěchoty Marder

Bojové vozidlo pěchoty Marder | Zdroj: Reuters

Německo rovněž přislíbilo dát Ukrajincům k dispozici jednu baterii systému protivzdušné obrany Patriot. V prosinci systém Patriot přislíbili Ukrajincům také Američané.

Hebestreit uvedl, že německé vozy Marder postačí k vybavení jednoho praporu. Školení na německé bojové vozy pěchoty, které Scholz rovněž slíbil pro ukrajinské vojáky zajistit, by podle odborníků mohlo trvat asi dva měsíce.

Ukrajina o mardery žádala opakovaně, ale Scholz jejich poskytnutí až do čtvrtka odmítal. Zdůvodňoval to tím, že Německo bude v dodávkách těžkých zbraní západní konstrukce postupovat vždy ve shodě se spojenci, aby předešlo možnému vyhrocení konfliktu s Moskvou.

Podle úředníka Bílého domu jdou Wagnerovci u Bachmutu i po soli a sádrovci

Číst článek

Tlak kvůli obrněncům na kancléře vedle opoziční konzervativní unie CDU/CSU vyvíjeli i koaliční liberálové a Zelení. Šéfka parlamentního výboru pro obranu Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová z vládních liberálních svobodných demokratů ve čtvrtek prohlásila, že Scholzovo oznámení přijala s úlevou.

Zelený poslanec Anton Hofreiter, který je předsedou parlamentního výboru pro záležitosti Evropské unie, vládu vyzval, aby k marderům přidala i tanky Leopard 2. O ně má Kyjev rovněž zájem.

Mardery, o které se německá mechanizovaná pěchota opírá od 70. let, mají v německých ozbrojených silách stále významnou roli. Moderní bojové vozy pěchoty Puma, které je mají nahradit, se potýkají s technickými problémy.

Německo od ledna v NATO převzalo vedení sil velmi rychlé reakce, pro které hodlalo vyčlenit nové Pumy, kvůli potížím je ale zastoupila starší vozidla Marder.

Mediální skupina RND v pátečním komentáři označila mardery za osvědčené pracanty, ale žádné superzbraně. Obrněnce přirovnala k vozům Volkswagen Golf první generace, které jsou rovněž ze 70. let. Zároveň ale poznamenala, že i tak mardery vyčnívají nad ruskou technikou, jako například tanky T-62, které byly vyvinuty v 60. letech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme