Německo daruje Ukrajině 40 obrněných vozů Marder. Kyjev o ně žádal opakovaně, Scholz ale doteď odmítal

Ukrajina dostane asi čtyřicet německých bojových vozů pěchoty Marder, Německo je Kyjevu předá do března. V pátek to na tiskové konferenci prohlásil mluvčí německého kancléře Steffen Hebestreit. Kancléř Olaf Scholz a americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ve společném prohlášení bez upřesnění uvedli, že Německo poskytne ukrajinským silám obrněnce Marder a Spojené státy bojové vozy Bradley.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojové vozidlo pěchoty Marder

Bojové vozidlo pěchoty Marder | Zdroj: Reuters

Německo rovněž přislíbilo dát Ukrajincům k dispozici jednu baterii systému protivzdušné obrany Patriot. V prosinci systém Patriot přislíbili Ukrajincům také Američané.

Hebestreit uvedl, že německé vozy Marder postačí k vybavení jednoho praporu. Školení na německé bojové vozy pěchoty, které Scholz rovněž slíbil pro ukrajinské vojáky zajistit, by podle odborníků mohlo trvat asi dva měsíce.

Ukrajina o mardery žádala opakovaně, ale Scholz jejich poskytnutí až do čtvrtka odmítal. Zdůvodňoval to tím, že Německo bude v dodávkách těžkých zbraní západní konstrukce postupovat vždy ve shodě se spojenci, aby předešlo možnému vyhrocení konfliktu s Moskvou.

Podle úředníka Bílého domu jdou Wagnerovci u Bachmutu i po soli a sádrovci

Číst článek

Tlak kvůli obrněncům na kancléře vedle opoziční konzervativní unie CDU/CSU vyvíjeli i koaliční liberálové a Zelení. Šéfka parlamentního výboru pro obranu Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová z vládních liberálních svobodných demokratů ve čtvrtek prohlásila, že Scholzovo oznámení přijala s úlevou.

Zelený poslanec Anton Hofreiter, který je předsedou parlamentního výboru pro záležitosti Evropské unie, vládu vyzval, aby k marderům přidala i tanky Leopard 2. O ně má Kyjev rovněž zájem.

Mardery, o které se německá mechanizovaná pěchota opírá od 70. let, mají v německých ozbrojených silách stále významnou roli. Moderní bojové vozy pěchoty Puma, které je mají nahradit, se potýkají s technickými problémy.

Německo od ledna v NATO převzalo vedení sil velmi rychlé reakce, pro které hodlalo vyčlenit nové Pumy, kvůli potížím je ale zastoupila starší vozidla Marder.

Mediální skupina RND v pátečním komentáři označila mardery za osvědčené pracanty, ale žádné superzbraně. Obrněnce přirovnala k vozům Volkswagen Golf první generace, které jsou rovněž ze 70. let. Zároveň ale poznamenala, že i tak mardery vyčnívají nad ruskou technikou, jako například tanky T-62, které byly vyvinuty v 60. letech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme