Bojovníci IS jezdí v pick-upech Toyoty. USA chtějí po značce vysvětlení

Americkým úřadům se zdá podezřelé velké množství terénních automobilů značky Toyota, které používají bojovníci Islámského státu. Spojené státy proto přímo od výrobce požadují vysvětlení, jak se jeho vozy do rukou džihádistů dostávají. Konvoje terénních pick-upů známé japonské automobilky, které vezou ozbrojence pouští, jsou častou kulisou propagačních videí Islámského státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

We left Bangui in a white Toyota Hilux... | Foto: Miroslav Bobek

Toyota na podnět úřadů odpověděla s tím, že má přísnou politiku neprodávat vozidla uživatelům, kteří je mohou potenciálně využít pro polovojenské nebo teroristické aktivity, ale že zároveň není v moci žádné automobilky kontrolovat, kam se její vozy nakonec přeprodají.

Americké úřady jsou si toho vědomy a nepřistupují k výrobci jako ke zločinecké firmě, která by zásobovala Islámský stát. Spíše potřebují Toyotu ke spolupráci při rozkrývání obchodních a finančních toků Islámského státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O japonskou automobilku Toyota se zajímají americké úřady. Velké množství jejích vozů totiž používá Islámský stát. Více zpravodaj Štěpán Macháček

Mezi islamisty jsou extrémně oblíbené především terénní pick-upy japonské značky, což jsou v civilu auta používaná třeba v lesním hospodářství. Tyto vozy se stávají nepostradatelnou výzbrojí jak pro Islámský stát, tak i povstalce jiných skupin například v Africe.

Pick-upy mají výbornou odolnost v prašném prostředí, například v poušti, mají robustní konstrukci, náhon na všechna kola a na korbu lze jednoduše umístit například kulomet nebo dokonce malé raketomety.

Díky tomu jsou povstalci neustále rychle mobilní, což je pro guerillový boj zásadní. Oproti klasickým a někdy i těžkopádným armádám je to velká výhoda. Džihádistům se tak také daří unikat například náletům, které proti nim vede mezinárodní aliance v Sýrii a Iráku.

Islámský stát | Foto: Český rozhlas

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme