Bojovníci Islámského státu unesli v Sýrii nejméně 150 křesťanů, muže odvedli do hor

Bojovníci z organizace Islámský stát unesli na severovýchodě Sýrie nejméně 150 křesťanů. Stovky dalších džihádisté obklíčili. Jde vůbec o první masový únos křesťanů v této zemi. Radikální islamisté ale útočí i na příslušníky dalších náboženských menšin. V sousedním Iráku se jejich obětí stali jezídové, v Libyi zase egyptští koptové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci se pohybují v terénu plně ozbrojeni.

Vojáci se pohybují v terénu plně ozbrojeni. | Foto: Tomáš Adamec

K únosu došlo u obce Tall Tamir na severovýchodě Sýrie, kde teď probíhají těžké boje mezi Kurdy a křesťany na jedné a džihádisty na druhé straně. Muže džihádisté údajně odvedli do hor, ženy a děti zadržují ve vesnici.

Organizace Islámský stát, která o křesťanech mluví jako o křižácích, je chce vyměnit za své vězněné členy, v opačném případě hodlá zadržované muže popravit.

Jezídové vyznávají zoroastrismus s prvky judaismu, křesťanství a islámu. Praktikují obřízku, křest a při určitých rituálech pijí alkohol. Jejich počet není přesně znám, odhaduje se ale na několik set tisíc. Žijí zejména na severu Iráku, ale také v Sýrii a Turecku. Extremistické muslimské skupiny je považují za takzvané odpadlíky od islámu, což je v očích radikálů větší prohřešek, než kdyby byli třeba křesťané nebo židé, které jinak islám uznává.

Před islamisty už z této oblasti utekly tisíce křesťanů, stejně krutě ale džihádisté zacházejí i s náboženskou sektou jezídů. Považují je totiž za vyznavače ďábla.

Loňské masakry jezídů v Sindžáru a okolí pak někteří pozorovatelé označují za genocidu, díky kurdským pešmergům i koaličním náletům se ale toto běsnění podařilo zastavit, přesto zůstávají stovky jezídských žen otrokyněmi džihádistů.

A sami jezídové je chtějí osvobodit, vytvořili 600 člennou jednotku, ve které jsou, podobně jako v případě pešmergů, i ženy.

Právě díky pešmergům se postup bojovníků Islámského státu podařilo na několika místech zastavit - například v Kobani.

V bojích proti džihádistům už zahynulo přes tisíc kurdských pešmergů a na 900 z nich teď připomínají fotografie, které úřady ve správním kurdském středisku v Irbílu vystavily v parku Samiho Abdula-Rahmána, aby tak uctily jejich památku.

Islámský stát | Foto: Michal Jindra

Robert Mikoláš, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme