Bojovníci za pravdu o Hillsborough převzali od královny Řád britského impéria
Královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria hlavním postavám letité právní bitvy o pravdu kolem největší fotbalové tragédie v britských dějinách. Margaret Aspinallová a Trevor Hicks přišli v dubnu 1989 na stadionu Hillsborough o tři děti. Od té doby se snaží zjistit, kdo za neštěstí, při kterém zemřelo 96 fanoušků fotbalového klubu Liverpool, vlastně může.
„Až do 6 hodin ráno příštího dne jsem nevěděla, že James umřel. Na Hillsborough byl v jiném sektoru také můj manžel, který mi hned volal, jestli nevím něco o Jamesovi, že tam jsou mrtví. Řekla jsem mu: Jime, nevracej se domů, dokud Jamese nenajdeš. A on skutečně obešel všechny nemocnice, ale na žádném ze seznamů syn nebyl,“ vzpomíná Margaret Aspinallová.
Osmnáctiletý James Gary Aspinall, který před téměř 26 lety odjel do Sheffieldu, aby vůbec poprvé viděl svůj milovaný Liverpool na cizím hřišti, se už domů k matce a svým čtyřem sourozencům nikdy nevrátil. Na notoricky známém seznamu obětí z Hillsborough a na všech památnících figuruje pod číslem 3.
Téměř 26 let po tragédii v Hillsborough se bojovníci za pravdu o neštěstí dočkali ocenění. Od královny Alžběty II. převzali Řád britského impéria
Margaret Aspinallová, dnes Komandér britského impéria, od té chvíle zasvětila celý svůj život boji za pravdu, proč k tragédii na stadionu Hillsborough vlastně došlo a kdo za neštěstí nese odpovědnost.
„Ve světle nových důkazů, které obsahuje zpráva Nezávislé vyšetřovací komise, je správné, abych se dnes, coby premiér Spojeného království, patřičně omluvil rodinám 96 obětí z Hillsborough za všechno, čím si za všechny ty roky prošly. Podle mě tyto rodiny čelily hned dvojí nespravedlnosti,“ prohlásil až 12. září 2012 na půdě Dolní sněmovny David Cameron.
Do té doby ale příbuzní obětí zažívali dlouhodobé ignorování ba i šikanu ze strany policie a soudů. Navíc museli snášet oficiální verzi vyšetřování, že si za svou smrt mohli fanoušci v podstatě sami.
Královna Alžběta II. předala Margaret Aspinallové a Trevoru Hicksovi prestižní řád jen několik desítek hodin poté, co při soudním vyšetřování tragédie z roku 1989 nastal zásadní obrat.
Velitel policejních sil na stadionu Hillsborough David Duckenfield totiž přiznal, že za smrt 96 fanoušků může jeho rozhodnutí nechat otevřený tunel, kudy se stovky příznivců dostaly do už zaplněného sektoru Leppings Lane.
„Neříkám, že policisté šli a zabili 96 lidí, to by byla hloupost, ale nedělali svou práci. Nepodnikli vůbec nic! Nechali otevřít jednu z bran stadionu, i když věděli, že sektor Liverpoolu je už přeplněný. Díky tomu se tam dostaly další dva až tři tisíce lidí,“ popisuje Margaret Aspinallová.
Trevor Hicks, který při neštěstí na Hillsborough ztratil obě dcery ve věku 15 a 19 let, je na Řád britského impéria pyšný, ale mluví o smíšených pocitech. Bleděmodrý kříž na červené stuze by raději vyměnil za něco jiného.
Objevily se i názory, že Margaret Aspinallová a Trevor Hicks měli vyznamenání od státu, který je téměř čtvrt století nechal na holičkách, raději odmítnout.