K centrální Nigérii se přiblížila islamistická Boko Haram. Obyvatelům obsazených vesnic nabídla peníze

Ozbrojenci z islamistické teroristické skupiny Boko Haram získali kontrolu nad řadou vesnic v nigerijském státě Niger. Boko Haram většinou působí spíše na severovýchodě Nigérie. Přítomnost jejích bojovníků v regionu, který je podstatně blíž k hlavnímu městu, lze považovat za znepokojivou. S odkazem na nigerijské úřady o tom informuje agentura Reuters.

Abuja Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Boko Haram nabídli obyvatelům obsazených vesnic peníze | Zdroj: Reuters

Bojovníci Boko Haram podle zdrojů Reuters nabídli obyvatelům vesnic, které obsadili, peníze. Některé z nich zároveň přijali do skupiny, aby bojovali proti centrální vládě. Nigerijská armáda mezitím své tažení proti Boko Haram označuje za úspěšné.

Úspěšná armádní ofenziva: Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů ze skupiny Boko Haram

Číst článek

Suleiman Chukuba z místní vlády ve městě Shiroro ve spolkovém státě Niger, který hraničí s distriktem hlavního města Abuje, uvedl, že bojovníci Boko Haram se nyní nacházejí v nejméně osmi z 25 okrsků.

Místní informační komisař Muhammad Sani Idris potvrdil, že ve státě se rozšířila skupina Boko Haram, ale dodal, že se místní vládě a bezpečnostním složkám podařilo zabránit tomu, aby obsadila další území. „Jako stát děláme vše, co je v našich silách,“ poznamenal.

Cíl: stát podle šaría

Boko Haram, což znamená „západní výuka je zakázaná“, začala bojovat v roce 2009 na severu Nigérie s cílem ustavit tam stát spravovaný podle práva šaría. V poslední době se ke skupině přidala její odnož Islámský stát v provincii Západní Afrika (ISWAP).

Podle odhadů OSN si boje dosud vyžádaly život skoro 350 tisíc lidí a miliony lidí připravily o domov. Nigerijská armáda v září uvedla, že se skoro 6000 bojovníků Boko Haram nedávno vzdalo. Vývoj přitom přičetla úspěšným operacím armády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme