Boko Haram zaútočila na nigerijské město Maiduguri

Těžce ozbrojení bojovníci teroristické skupiny Boko Haram zaútočili na město Maiduguri na severovýchodě Nigérie. Agentuře AFP to řekli členové místní skupiny občanské sebeobrany Civilian joint task force. Podle nich se ozbrojenci zřejmě snaží dobýt kasárna, v nichž jsou vězněny stovky jejich údajných druhů.

Maiduguri Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nigerijští vojáci s vlajkou islamistické teroristické skupiny Boko Haram (archivní foto) | Foto: Emmanuel Braun | Zdroj: Reuters

Ibrahim Liman a Babakura Kolo z občanské sebeobrany uvedli, že boje vypukly kolem 18.00 místního času (19.00 SELČ). Agentuře Reuters řekli svědci, že z Maiduguri se ozývají exploze a střelba.

Nigérie jedná s Boko Haram o příměří. Oznámila to poté, co islamisté propustili unesené školačky

Číst článek

Armáda vydala prohlášení, v němž vyzvala obyvatele, aby nepanikařili, zůstali doma a byli ostražití, zároveň ale tvrdila, že „bezpečnostní situace v Maiduguri je pod kontrolou".

Místní obyvatel Fati Abubakar nicméně Reuters řekl, že z několika čtvrtí města lidé prchají kvůli zvukům „výstřelů a bomb".

„Už několik hodin neustále slyším hlasité zvuky," uvedl. Další svědci hovořili také o vysokém počtu vojáků v terénu.

„Na základě informací, které máme k dispozici, to vypadá, že se pokouší (islamisté) dostat ke kasárnám Giwa, kde je vězněno mnoho jejich druhů," řekl Ibrahim Liman.

AFP uvádí, že v objektu drží armáda několik stovek osob podezřelých z členství v Boko Haram. Radikálové na něj zaútočili už v roce 2014 a na svobodu se tehdy dostaly desítky vězňů.

Maiduguri je centrem devítiletého konfliktu s Boko Haram, jejíž povstání s cílem vytvořit islámský stát podle Reuters stálo život přes 30 tisíc lidí.

Od rozsáhlé protiofenzívy nigerijské armády v roce 2015 hrozí teroristé hlavně sebevražednými atentáty, probít se do Maiduguri se už ale tento měsíc jednou pokusili. Zemřelo při tom nejméně 15 lidí a dalších 83 utrpělo zranění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme