Střet bezpečnostních sil s demonstranty v Bolívii si vyžádal nejméně osm mrtvých a desítky zraněných

Střety mezi bolivijskými bezpečnostními silami a zastánci bývalého prezidenta Eva Moralese si v pátek ve městě Sacaba vyžádaly nejméně osm mrtvých a 75 zraněných. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na ředitele místní nemocnice. Mrtví a většina zraněných byli zasaženi ostrými náboji. Úřad bolivijského ombudsmana oznámil, že od 20. října, kdy protesty začaly, přišlo o život 19 lidí.

Aktualizováno La Paz (Aktualizováno: 22:14 16. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci skupiny Cochala podporující exprezidenta Eva Moralese ve městě Cochabanba | Zdroj: Reuters

Svědci pátečního protestu uvedli, že policie spustila střelbu na demonstranty požadující Moralesův návrat z exilu v Mexiku ve chvíli, kdy se lidé snažili dostat přes vojenské kontrolní stanoviště.

Mezi účastníky bylo mnoho pěstitelů koky. Příbuzní mrtvých později přišli k místu s rozsvícenými svícemi. „Toto nazýváte demokracií? Zabíjet nás jakoby nic?“ řekla jedna z přítomných žen.

Úřad ombudsmana vyzval k vyšetření události a toho, zda bezpečnostní síly postupovaly v souladu s ústavou a mezinárodním právem.

Při nepokojích v Bolívii zemřelo již deset lidí. Morales se cítí být stále prezidentem

Číst článek

Morales stál v čele Bolívie jako první indiánský prezident téměř 14 let. V říjnu byl zvolen na další funkční období, které mělo začít v lednu. Opozice ale volby považuje za zmanipulované a neuznala je ani Organizace amerických států (OAS), která je na místě sledovala.

V Bolívii krátce po volbách propukly nepokoje, které vyústily v Moralesovu demisi. Exprezident tvrdí, že ho k tomuto kroku přinutila armáda a výhrůžky, které společně s představiteli své levicové strany Hnutí za socialismus (MAS) dostával po volbách.

Obhájce pěstování koky Morales na páteční vývoj a zprávy o rostoucích obětech reagoval na twitteru tvrzením, že „vůdci puče masakrují původní obyvatelstvo a obyčejné lidi za to, že požadují demokracii“. Prozatímní hlavou státu je nyní senátorka Jeanine Áňezová. Obvinila Moralese, že podněcuje k násilnostem z ciziny.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová vyjádřila obavy z toho, že se násilnosti v Bolívii mohou vymknout kontrole. Bacheletová varovala před dalším násilím a sdělila, že takový vývoj poškodí demokratický proces. „Bojím se, že se situace v Bolívii může vymknout kontrole, pokud ji úřady nezvládnou. Represivní akce zkomplikují jakoukoli cestu k dialogu,“ řekla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme