Bolívie má dočasnou prezidentku. Spojené státy ze země stahují své zaměstnance

Dočasnou prezidentkou Bolívie se prohlásila místopředsedkyně Senátu Jeanine Áňezová. Proti jejímu kroku protestovali příznivci exprezidenta Eva Moralese, který se uchýlil do mexického azylu. Spojené státy kvůli „občanským nepokojům“ stahují z Bolívie rodinné příslušníky svých zaměstnanců. Zároveň vydaly varování Američanům před cestami do této jihoamerické země.

La Paz/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhá místopředsedkyně bolivijského Senátu Jeanine Áňezová

Druhá místopředsedkyně bolivijského Senátu Jeanine Áňezová | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Druhá místopředsedkyně bolivijského Senátu Jeanine Áňezová se prohlásila dočasnou prezidentkou navzdory nedostatečnému kvóru zákonodárců, kteří měli být jejímu jmenování přítomni.

Exprezident Morales přistál v Mexiku, kde mu byl udělen azyl. Bolívie připravuje nové volby

Číst článek

Sám Morales z exilu označil proklamaci Áňezové za puč. „Odehrál se nejmazanější a nejohavnější státní převrat v historii: Senátorka, obklopená skupinou kompliců a vedená armádou i policií zasahující proti lidem, provedla puč a prohlásila se dočasnou prezidentkou Bolívie, aniž by k tomu měla legislativní kvorum,“ napsal Morales na twitteru několik hodin poté, co v úterý přiletěl do Mexika, kde dostal azyl.

Áňezová je jedinou současnou členkou vedení parlamentu. Ostatní totiž po rezignaci exprezidenta Eva Moralese odstoupili. Už dříve oznámila, že chce co nejdříve uspořádat nové volby.

Brzké konání voleb stanovuje i bolivijská ústava. Prezidentské volby by měly být do 90 dnů. Země by podle Áňezové měla mít prezidenta do 22. ledna.

V ústavě ale také například stojí, že demisi prezidenta a viceprezidenta musí potvrdit společná schůze obou komor parlamentu, což je teď po té hromadné rezignaci problém. Poslanci Moralesovy strany Hnutí za socialismus navíc jednání bojkotovali a označili ho za protiprávní.

USA stahují své lidi

Demonstrace ani po třech týdnech od prezidentských voleb v Bolívii neustávají. V ulicích se střetávají Moralesovi podporovatelé s odpůrci a policií. Při protestech již zemřelo několik lidí, přesný počet není znám, na 400 lidí se zranilo.

Exprezident Morales s mexickou vlajkou na palubě mexického vládního letadla | Zdroj: Reuters

Spojené státy v reakci na zhoršování bezpečnostní situace nařídily rodinným příslušníkům amerických státních zaměstnanců pracujících v Bolívii, aby zemi opustili.

Odejít má také americký personál zastupitelského úřadu, jehož přítomnost v Bolívii není v tuto chvíli nezbytná. Ministerstvo zahraničí zároveň vydalo varování před cestami do Bolívie pro americké občany.

Ministerstvo dále sdělilo, že odchod Moralese do exilu považuje za „pozitivní krok“, který povede ke zklidnění situace.

Socialista Morales, první bolivijský prezident z řad domorodého indiánského obyvatelstva, odstoupil z funkce prezidenta jen tři týdny po svém sporném znovuzvolení do tohoto úřadu. Prohlásil se za vítěze prvního kola voleb, ačkoli opozice i mezinárodní pozorovatelé výsledky hlasování zpochybňovali. Jeho odpůrci tvrdili, že jde o volební podvod.

Organizace amerických států ve své předběžné zprávě uvedla, že volby provázely manipulace, a doporučila jejich anulování.

Příslušníci skupiny Cochala podporující exprezidenta Eva Moralese ve městě Cochabanba | Zdroj: Reuters

Kateřina Havlíková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme