Bolivijští pěstitelé koky protestují proti vládě. Chtějí demisi ministra

Největší bolivijské sdružení pěstitelů koky už několik dní organizuje protivládní protesty a ve středu vyzvalo k rezignaci ministra pro rozvoj venkova Remmyho Gonzálese. Sdružení rovněž požaduje zavření jednoho z legálních trhů s kokou, který spravuje konkurenční syndikát, podle organizátorů protestů blízký vládě prezidenta Luise Arceho. Informovala o tom agentura EFE.

Tento článek je více než rok starý.

La Paz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pěstitelé koky protestují ve městě La Paz v Bolívii

Pěstitelé koky protestují ve městě La Paz v Bolívii | Foto: Claudia Morales | Zdroj: Reuters

Protesty se konají už několik dní ve městě La Paz, v němž sídlí bolivijská vláda i parlament. Demonstrace, které se zvrhávají ve střety s policisty a kvůli nimž musela zavřít řada obchodů, organizuje sdružení federací zemědělců z regionu Yungas.

„Tato vláda podporuje trh, který není legální,“ řekla agentuře EFE Eva Chambiová, pěstitelka koky, která přijela do La Pazu demonstrovat. Pěstování koky je v Bolívii povoleno k tradičním účelům, a to na 22 tisících hektarech.

Bolivijský soud zastavil stíhání exprezidenta Moralese. Nemohl určit, jestli se volební podvody odehrály

Číst článek

Tamní ústava z roku 2009 označuje koku za „kulturní dědictví, obnovitelný přírodní zdroj biodiverzity v Bolívii a faktor sociální soudržnosti“. Podle ústavy tato rostlina není ze své podstaty omamnou látkou, ač část produkce zneužívají obchodníci s drogami pro výrobu kokainu.

V zemi je naprodukce

Bolívie je třetím největším producentem kokainu na světě po Kolumbii a Peru. Ke sporům konkurenčních syndikátů pěstitelů koky přispěla i nadprodukce koky, která snižuje její cenu. Podle EFE se rozšiřují plochy, na nichž se koka pěstuje ilegálně.

Podle opozice k tomu přispěla i současná vláda, která zmírnila kontroly. V Bolívii nyní opět vládne strana Hnutí za socialismus, kterou vede exprezident Evo Morales. Tento první indiánský prezident Bolívie (2006–2019) a někdejší odborářský lídr pěstitelů koky je velkým zastáncem této rostliny, která odpradávna pomáhá Bolivijcům zahánět únavu a hlad.

Morales kdysi navrhoval i rozdávat koku do škol místo mléka, neboť má hodně vápníku, a jednou ji také demonstrativně žvýkal na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni. V roce 2016 při audienci u papeže Františka daroval hlavě katolické církve knihy o příznivých zdravotních účincích koky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme