Bolivijský soud zastavil stíhání exprezidenta Moralese. Nemohl určit, jestli se volební podvody odehrály

Bolivijský soud zrušil obvinění z volebních podvodů proti bývalému prezidentovi Evu Moralesovi a několika členům jeho tehdejší vlády. S odvoláním na místní média o tom v úterý informovala agentura DPA.

La Paz Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolivisjký exprezident Evo Morales

Bolivisjký exprezident Evo Morales | Foto: David Mercado | Zdroj: Reuters

Nyní jednašedesátiletý Morales stál v čele Bolívie jako její první indiánský prezident od roku 2006 téměř 14 let. Loni začátkem listopadu utekl ze země pod tlakem vedení armády a policie a demonstrací, které vypukly po říjnových prezidentských volbách. V nich vyhrál podle tehdejší ústřední volební opět Morales, ale opozice ani Organizace amerických států (OAS) výsledky neuznala.

Prezidentem Bolívie bude socialista Arce. Volby byly podle Organizace amerických států legitimní

Číst článek

Do Bolívie se Morales vrátil letos v listopadu poté, co se úřadu prezidenta ujal nově zvolený zástupce jeho socialistické strany a exministr jeho bývalé vlády Luis Arce.

Proces odstartovala v únoru žaloba podaná bývalým prezidentem Carlosem Mesou a kromě Moralese mířila i na viceprezidenta Álvara Garcíu Lineru a několik bývalých ministrů.

Podle deníku La Razón nejvyšší volební soud v pondělí (místního času) konstatoval, že není schopen určit, zda se podvody odehrávaly, či nikoliv.

Podle bývalého bolivijského ministra Yerka Núňeze socialistická strana podkopává nestrannost a nezávislost justice. Ochránci lidských práv kritizují, že soudnictví je různými stranami využíváno k prosazování vlastních politických cílů i stíhání oponentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme