Exprezident Morales přistál v Mexiku, kde mu byl udělen azyl. Bolívie připravuje nové volby

Bolivijský exprezident Morales přiletěl do Mexika, jež mu udělilo azyl. Na letišti, kam ho s mezipřistáním v Paraguayi dopravil stroj mexického letectva, ho přivítal tamní ministr zahraničí Marcelo Ebrard. Morales odstoupil v neděli po téměř 14 letech v čele Bolívie pod tlakem masových demonstrací a v reakci na výzvu armády. Dění ve své zemi označil za puč.

Aktualizováno Mexiko (Aktualizováno: 20:47 12. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exprezident Bolívie Evo Morales a mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard. | Zdroj: Reuters

Po příletu Morales prohlásil, že Mexiko mu zachránilo život a že bude pokračovat v politice, dokud bude žít, napsala agentura Reuters. Obhajoval svoji politiku a řekl, že pokud se dopustil nějakého zločinu, tak jedině toho, že je domorodým indiánem a „antiimperialistou“.

Bolivijský exprezident Morales míří do mexického azylu. ‚Vrátím se s větší silou,‘ vzkázal

Číst článek

Ebrard řekl, že jeho země nabídla Moralesovi azyl z humanitárních důvodů, neboť jeho život byl v Bolívii ohrožen. Také mexická vláda podle šéfa diplomacie Moralesovu demisi považuje za důsledek vojenského puče.

Moralese z letiště přepravil vojenský vrtulník na místo, které mexická vláda z bezpečnostních důvodů neupřesnila.

Komplikovaná cesta

Morales přiletěl do Mexika ze středobolivijského města Chimore, které je baštou jeho stoupenců a kam se po nedělní demisi stáhl. Jeho cesta do mexického exilu nebyla bez komplikací: odlet byl odložen, protože jeho příznivci obklopili letiště, později letoun nedostal povolení tankovat v Peru a stroj proto přistál v Paraguayi.

Socialista Morales, první bolivijský prezident z řad domorodého indiánského obyvatelstva, odstoupil z funkce prezidenta jen tři týdny po svém sporném znovuzvolení do tohoto úřadu. Prohlásil se za vítěze prvního kola voleb, ačkoli opozice i mezinárodní pozorovatelé výsledky hlasování zpochybňovali. Jeho odpůrci tvrdili, že jde o volební podvod. Organizace amerických států (OAS) ve své předběžné zprávě uvedla, že volby provázely manipulace, a doporučila jejich anulování.

Opoziční zákonodárci v úterý chtěli formálně odsouhlasit Moralesovu rezignaci a začít hledat politika, který stane v čele země na přechodnou dobu před novými volbami. Nicméně jejich plány jsou v ohrožení, protože Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS) uvedlo, že bude takovou schůzi bojkotovat.

Hlavní bolivijský odborový svaz v úterý varoval, že vyhlásí časově neomezenou stávku a povolá své členy do La Pazu, pokud političtí a občanští lídři neobnoví v zemi během příštích 24 hodin ústavní pořádek a mír. „Naše země si toto nezaslouží,“ vzkázal odborový předák Juan Carlos Huarachi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme