V Bolívii budou nové volby. Prezident Morales ustoupil demonstrantům i kritice mezinárodní komise

Bolivijský prezident Evo Morales ustoupil protestujícím. Volby se budou opakovat. Morales to oznámil po zveřejnění výsledků vyšetřování mezinárodní komise z Organizace amerických států. Ta objevila řadu nesrovnalostí a vyzvala k anulování voleb z 20. října.

La Paz Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolívijský prezident Evo Morales

Bolívijský prezident Evo Morales | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

„Svolávám národní volby, které umožní bolivijskému lidu demokraticky zvolit nové orgány včetně nových politických aktérů,“ řekl bolivijský prezident Evo Morales, nové datum hlasování neuvedl.

Bolivijci se bouří proti Moralesovi. Demonstranti vyhnali z redakcí novináře státních médií

Číst článek

Mezinárodní komise odhalila při vyšetřování manipulace s hlasy. Na základě svého zjištění uvedla, že je nepravděpodobné, že by Morales zvítězil s desetiprocentním náskokem nad oponentem Carlosem Mesou.

Nesrovnalosti ve volbách vyvolaly masové protivládní protesty, ke kterým se připojila i část policie. Prezident Morales, který v zemi vládne od roku 2006, to označil za vzpouru.

Obklopen svými příznivci z řad domorodých obyvatel první indiánský prezident Bolívie také řekl, že pro nové volby vymění všechny členy nejvyššího volebního soudu. Právě ten byl opozicí a Organizací amerických států kritizován za to, že na téměř 24 hodin pozastavil zveřejňování průběžných volebních výsledků.

kah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme