Bolivie prosazuje legalizaci konzumace koky

Koka není kokain, můžeme to dokázat, prohlásil bolivijský prezident Evo Morales. Jeho země chystá mezinárodní kampaň za legalizaci žvýkání lístků koky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolívie | Foto: CIA

OSN jí má už 50 let na svém seznamu omamných látek. Jak uvádí agentura DPA, Bolívie by chtěla, aby OSN už nevnímala žvýkání koky jako trestný čin a aby v tomto smyslu vydala prohlášení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Iberoamerikanista Radek Buben z Filozofické fakulty UK ve Světě o jedné

Žvýkání lístků koky má v Jižní Americe dlouhou tradici - vědci nedávno zjistili, že obyvatelé dnešního Peru je žvýkali už před osmi tisíci lety.

Iberoamerikanista Radek Buben z Filosofické fakulty UK ve Světě o jedné zdůraznil, že konzumace koky se týká pouze andských států a tamního indiánského obyvatelstva, není to celo latinskoamerický jev.

„Koka je opravdu rostlinkou, kterou tradičně konzumují indiánští rolníci nebo tvrdě pracující dělníci v místech, kde nemohou z hygienických a zdravotních důvodů jíst a pít. Omezují tím bolest a následky vysoké nadmořské výšky a zároveň doplňují energii,“ připomněl Buben.

koka | Foto: Naďa Bělovská

Současně poznamenal, že stávající bolivijský prezident Evo Morales vzešel z hnutí pěstitelů koky, byl jejich odborářský vůdce. „Koka je vlastně celý jeho život.“

Podle Bubna nebude mít kampaň Bolivie za legalizaci žvýkání koky velkou podporu ze strany Kolumbie a Peru. Sympatie ale získá ve Venezuele a v dalších zemích s levicovou vládou.

Milan Kopp, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme