Tisíce Bolivijců protestují proti prezidentovi. Morales upravil ústavu, aby mohl znovu kandidovat

Tisíce lidí protestovaly ve čtvrtek v La Pazu a dalších bolivijských městech proti prezidentovi této jihoamerické země Evu Moralesovi. Ten stojí v čele Bolívie od roku 2006 a příští týden se v prezidentských volbách uchází o znovuzvolení. Změnu ústavy, která mu další mandát umožňuje, Bolivijci v referendu před třemi lety odmítli, prezident ji ale nakonec prosadil u ústavního soudu.

La Paz Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolivijský prezident Evo Morales na Dni moře v La Pazu

Bolivijský prezident Evo Morales na Dni moře v La Pazu | Zdroj: ČTK

„Tato demonstrace má ukázat mezinárodnímu společenství, že nepodporujeme Moralese, protože je nelegální (prezidentský) kandidát,“ citovala agentura AP jednoho z účastníků manifestace v La Pazu.

‚Prožil jsem menší dobrodružství.‘ Prezident Bolívie zabloudil v pralese, když pomáhal hasit požáry

Číst článek

Moralesovu iniciativu zrušit ústavní omezení dvou mandátů pro volené funkce Bolivijci v referendu v roce 2016 odmítli. Příslušnou změnu ústavy ale levicový prezident nakonec prosadil s pomocí ústavního soudu. Ten však podle názoru některých právníků nemůže měnit ústavu.

Demonstranti v La Pazu provolávali ve čtvrtek i hesla požadující zatčení Moralese, kterého viní z vlastizrady či narušování ústavního pořádku. Vyčítají mu i nedávné rozsáhlé lesní požáry, k nimž podle nich přispěl dekretem umožňující rolníkům vypalováním získat další zemědělskou půdu.

Manifestace v La Pazu se účastnil i bolivijský exprezident Carlos Mesa, který je hlavním protikandidátem Moralese v nadcházejících volbách. Podle průzkumu zveřejněného ve čtvrtek ale zřejmě v prvním kole voleb 20. října žádný z nich nezíská přes 50 procent hlasů, ani 40 procent hlasů s nejméně desetiprocentním náskokem, takže se bude muset konat druhé kolo. I v něm se očekává těsný výsledek.

Nyní devětapadesátiletý Morales stanul v čele Bolívie jako její první indiánský prezident v lednu 2006. Jako prezident zlepšil životní úroveň nejchudších obyvatel štědrými sociálními programy, v posledních několika letech ale jeho popularita klesla.

Morales proslul i řadou výstřelků, například nechal postavit muzeum mapující jeho vlastní život. Obhajuje pěstování koky, kterou kdysi žvýkal i na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni a navrhoval ji rozdávat do škol místo mléka. V roce 2015 daroval papeži Františkovi krucifix ve tvaru srpu a kladiva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme