Bolivijci se bouří proti Moralesovi. Demonstranti vyhnali z redakcí novináře státních médií

Opoziční demonstranti v Bolívii pronikli do sídel dvou státních médií v metropoli La Paz a donutili tamní zaměstnance, aby opustili své redakce a přestali vysílat. Napadenými jsou bolivijská televize Bolivia TV a rozhlasová stanice Radio Patria Nueva. Média obviňují z toho, že slouží zájmům bolivijského prezidenta Eva Moralese, uvedl podle agentury AFP Ivan Maldonado z bolivijské televize.

La Paz Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti bolívijskému prezidentovi Evo Moralesovi v hlavním městě země La Pazu

V hlavním městě La Paz lidé protestují už více než dva týdny. | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

„Byli jsme násilím vyhozeni poté, co jsme museli čelit neustálým hrozbám od lidí, kteří se venku shromáždili,“ prohlásil Ivan Maldonado.

V Bolívii se policisté připojují k protivládním protestům. Prezident Morales varuje před převratem

Číst článek

Z budovy, ve které obě dvě média sídlí, bylo vidět odcházet asi 40 zaměstnanců. Dav asi 300 demonstrantů na ně přitom vykřikoval nadávky. Rádio i televize od té chvíle začaly vysílat jen hudbu.

Příčinou nynějších protestů, které trvají již přes dva týdny, je podezření opozice ze zmanipulování voleb, o kterých má pochyby i Organizace amerických států.

Volební soud totiž během sčítání výsledků pozastavil zveřejňování zjištěných údajů v okamžiku, kdy to vypadalo na nutnost vypsání druhého kola.

Poté, co bylo zveřejňování výsledků po řadě hodin obnoveno, měl Morales najednou dostatečný desetiprocentní náskok, který mu zaručil, že druhé kolo hlasování se konat nemusí.

Bolivijský prezident Morales obhájil mandát v prvním kole. Vyzyvatel a organizace pochybují o výsledku

Číst článek

Organizace amerických států podle agentury Reuters v neděli doporučila Bolívii, aby uspořádala nové volby. Organizace vyjádření zdůvodnila tím, že podle předběžné zprávy je statisticky nepravděpodobné, že Morales získal desetiprocentní náskok potřebný k výhře již v prvním kole.

Změna ústavy

Morales je prvním indiánským prezidentem Bolívie, ve funkci je od ledna 2006. Opozice ho ale viní z autoritářství. V úřadu je tak dlouho i díky tomu, že nejprve prosadil změnu ústavy, aby mohl zastávat dva mandáty v řadě, a v roce 2017 i toto omezení zrušil.

Podařilo se mu to až s pomocí ústavního soudu, protože příslušnou změnu ústavy předtím voliči v referendu odmítli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme