Bolívie bude hledat prezidenta a členy parlamentu. Áňezová podepsala zákon o nových volbách

Bolivijci by měli jít k novým volbám nejpozději za pět měsíců. Předvídá to zákon o uspořádání prezidentských a parlamentních voleb, který v neděli podepsala prezidentka Jeanine Áňezová. Dokument předtím schválily také obě komory parlamentu. Podle zákona už nemůže kandidovat exprezident Evo Morales, který minulý týden uprchl do Mexika.

La Paz Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová při podpisu zákona o nových volbách

Bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová při podpisu zákona o nových volbách | Foto: David Mercado | Zdroj: Reuters

Áňezová, která se prohlásila prezidentkou po Moralesově útěku, k novému zákonu řekla, že je na něj hrdá a že jím nikdo netratí. Podle bolivijského deníku La Razón zákon Áňezové dovoluje, aby dovedla zemi k volbám.

Politickou krizi v Bolívii vyvolaly prezidentské volby z 20. října, v nichž se tehdejší prezident Evo Morales prohlásil vítězem. Opozice i mezinárodní pozorovatelé je ale označili za zmanipulované.

Morales nedostane amnestii, oznámila prozatímní hlava Bolívie Áňezová. Vláda ho obvinila ze vzpoury

Číst článek

Následovala vlna demonstrací, při nichž přišlo o život nejméně 32 lidí. Morales, který stál v čele země téměř 14 let, pod tlakem a na výzvu vedení armády i policie rezignoval a odcestoval do Mexika.

Do ulic pak vyšli na protest proti údajnému převratu jeho stoupenci a zahájili blokádu velkých měst.

Návrh zákona o anulování říjnových voleb a vyhlášení nových zakazuje znovuzvolení kohokoli, kdo již odsloužil dvě po sobě následující volební období ve funkci prezidenta, což je právě Moralesův případ, připomíná agentura AP.

Podle AP bylo Moralesovo odmítání stanovit limit na počet prezidentských mandátů jednou z hlavních stížností jeho odpůrců. Návrh zákona již dříve schválily obě parlamentní komory, v nichž převažují poslanci z Moralesova Hnutí za socialismus.

Dohoda o uspořádání nových voleb mezi Moralesovou stranou a prozatímní vládou z pátečního večera pomohla zemi zklidnit. Blokády silnic byly uvolněny, takže v sobotu se po delší době dostaly do měst nedostatkové potraviny a benzin, napsala agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme