Bolívie volí prezidenta. Voliči nejspíš ve funkci potvrdí svérázného Eva Moralese

Jihoamerická Bolívie volí prezidenta. Podle předvolebních průzkumů se stane už potřetí za sebou hlavou státu EvoMorales. Jeho Hnutí pro socialismus získá nejspíš větší část ze 170 volených poslanců a senátorů. Desetimilionová země pod Moralesovou vládou snížila chudobu a vykazovala stabilní ekonomický růst. Většina voličů je s ním proto spokojená a i dnes se nejspíš stane hlavou státu hned po prvním kole voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voliči v Bolívii nejspíš ve funkci potvrdí svérázného Eva Moralese | Foto: Reuters

Když vyhrál volby poprvé, bylo to něco zcela nového. Teď by bylo překvapení, pokud by nezvítězil. EvoMorales o sobě tvrdí, že je prvním prezidentem skutečně indiánského původu - a jediným na kontinentu. Ačkoli mu kritici vyčítají, že to tak úplně není, v tradicích aymarských indiánů vždy vyrůstal a ke svému původu se vždy hlásil. I to znamená v jediné jihoamerické zemi, kde zůstala většina původního obyvatelstva, hodně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbách v Bolívii natáčel jihoamerický zpravodaj ČRo David Koubek

„Musí ctít důstojnost Bolivijců, musí respektovat to, jak se v Bolívii rozhodneme,“ hlásal Evo Morales, když ve svém prvním období v roce 2006 znárodnil těžbu ropy a hlavně zemního plynu.

Právě z toho může financovat rozvoj země pod značkou svébytného socialismu. Dřív byl pod hranicí chudoby každý třetí, dnes jen každý pátý obyvatel země. Ekonomika navíc i díky stabilním cenám surovin vykazuje velmi dobrý růst. A doposud ne příliš rozvinutá země má dnes i základnu pro satelitní vysílání.

„Tenhle muž, Evo, nám velmi pomohl. Podporoval hlavně starší obyvatele. Budu ho znovu volit,“ uvádí Justa de Rodriguezová. A v předvolebních průzkumech se stejně vyslovila víc než polovina Bolivijců. Tolik, že se nic jiného nepředpokládá.

Lidé jsou tak spokojení, že jim ani nevadí, že Morales kandiduje už potřetí. Bolivijské ústavní právo přitom povoluje jen dvě volební období. Soud ale rozhodl, že první se nepočítá - to totiž platila jiná ústava. Vyčítají mu to ovšem protikandidáti.

„Jeho strana má plán, jak zůstat u moci a obsadit všechna rozhodující místa. Nemají ale plán pro rozvoj,“ hřímal na mítinku opoziční kandidát Samuel Doria Medina. Jenže na změnu hlavy státu si podle všeho bude muset pět let počkat.

Vyskytly se i obavy o bezproblémový průběh voleb. Na ně chce dohlížet i občanská společnost.

„Naše internetová stránka nabízí něco zcela nového. Umožňuje, aby volič hlasoval informovaně. A transparentně. Voliči v Bolívii i ti v zahraničí tady mohou teď zveřejnit i svůj volební zážitek,“ říká o novince, která má zajistit férovost voleb, člen takzvané Občanské platformy Horst Grebe.

Kromě jejich internetového počinu ale dohlíží na to, aby necelých 6 milionů voličů odvolilo hladce i skupina pozorovatelů Organizace amerických států.

Voliči v Bolívii nejspíš ve funkci potvrdí svérázného Eva Moralese | Foto: Reuters

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme