Bolivijský prezident zahájil znárodňování

Konec vykořisťování země zahraničními společnostmi a vrácení přírodního bohatství lidu oznámil nový bolivijský prezident Evo Morales. Podepsal dekret, kterým uvalil státní kontrolu nad všemi ložisky ropy a zemního plynu. Zahájil tak znárodňování, které svým voličům slíbil před vítězstvím v lednových volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolivijský prezident Morales při návštěvě těžařského zařízení | Foto: AFP

Evo Morales dal armádě rozkaz k obsazení oblastí, kde se těží ropa a zemní plyn. Veškeré energetické zdroje přecházejí podle jím podepsaného dekretu pod kontrolu státu. Zahraniční těžařské společnosti jako například British Gas, francouzský Total, španělský Repsol nebo brazilský Petrobras musejí do půl roku podepsat dokumenty o uznání státní nadvlády nad jejich činností, nebo budou muset opustit zemi.

"Ropné společnosti, které přehlížejí životní podmínky Bolivijců a jejich bolest, které vykořisťují bolivijské národní bohatství a nechtějí respektovat toto rozhodnutí, přinutíme k jeho uznání silou," prohlásil prezident Evo Morales.

Bolivijská naleziště zemního plynu jsou po venezuelských druhá nejbohatší v Jižní Americe. 45% z nich dosud kontrolovala brazilská firma Petrobras, kterou rozhodnutí velmi zneklidnilo. Dnes se proto scházejí její zástupci s představiteli bolivijské vlády.

Brazilský prezident Lula da Silva přitom patří k Moralesovým sympatizantům a Brazílie považuje tento krok za nepřátelský. Zneklidněná je také Evropská unie. Doufala, že s ní, jako zástupcem zemí, odkud energetické společnosti pocházejí, bude Bolivie takové kroky konzultovat.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme