Brazilský prezident Bolsonaro má pozitivní test na covid-19. Nemoc dříve označoval za ‚chřipečku‘

Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti opakovaně zlehčoval závažnost nemoci. Prezident s tváří zakrytou rouškou v úterý výsledky testování potvrdil novinářům, píší zahraniční agentury.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Jair Bolsonaro se dlouhodobě vymezoval vůči nošení roušek. | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

Cítím se dobře, normálně. Dokonce bych se zde rád prošel, ale kvůli doporučení lékaře nesmím,“ uvedl prezident a vysvětlil, že příznaky nemoci včetně horečky začal pociťovat v neděli. Užíval také antimalarikum hydroxychlorochin, jehož léčivé účinky na nemoc covid-19 se doposud neprokázaly.

Pozitivní výsledek testu potvrdil Bolsonaro v úterním interview pro státní televizi, uvádí Reuters. Pondělní test na covid-19 byl jeho čtvrtým. 

Brazilský prezident opakovaně zlehčoval průběh nemoci a nazýval ji „chřipečkou“. Znovu a znovu se vymezoval proti zaváděným restrikcím a byl odpůrcem nošení ochranných masek na veřejnosti. Nošení roušky mu dokonce na konci června nařídil soudce. Odmítavě se stavěl i proti dodržování rozestupů na veřejnosti, které doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Brazílie hlásí dalších 26 tisíc nakažených koronavirem. Za poslední den zde zemřelo 602 lidí

Číst článek

Brazílie má za USA druhé největší ohnisko na světě. Největší země Latinské Ameriky má více než 1,6 milionu potvrzených případů a 65 000 úmrtí na covid-19.

O víkendu se Bolsonaro zúčastnil několika akcí a během oslav 4. července byl v úzkém kontaktu s velvyslancem Spojených států Toddem Chapmanem, uvádí agentura Reuters.

Americké velvyslanectví v Brazílii v pondělí uvedlo prostřednictvím twitteru, že velvyslanec měl 4. července oběd s Bolsonarem, pěti ministry a prezidentovým synem. Velvyslanec neměl žádné příznaky, ale podstoupí testování a „přijme preventivní opatření“, uvedlo velvyslanectví.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme