Zločiny proti lidskosti i šarlatánství. Brazilská senátní komise chce obvinit Bolsonara kvůli covidu

Vyšetřovací komise brazilského Senátu formálně schválila svou zprávu, ve které doporučuje obvinění prezidenta Jaira Bolsonara z devíti deliktů včetně zločinu proti lidskosti kvůli postupu vlády při řešení pandemie covidu-19. Předseda výboru a senátor Omar Aziz uvedl, že report ve středu doručí na generální prokuraturu. Informovaly o tom světové agentury. Hlava státu odmítá, že by se dopustila něčeho špatného.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Jair Bolsonaro | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

Dokument, jenž čítá téměř 1200 stran, schválilo sedm z jedenácti senátorů komise. Zpráva završuje půlroční senátní vyšetřování a vyzývá k obvinění prezidenta ze šarlatánství, podněcování ke zločinu, zneužívání veřejných prostředků až po zločiny proti lidskosti. Označuje ho spoluzodpovědným za mnoho úmrtí v souvislosti s covidem-19.

Výbor brazilského Senátu doporučí obvinit prezidenta. Bolsonaro měl při covidu zavinit zbytečná úmrtí

Číst článek

Zpráva prezidenta viní z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu.

Doporučuje rovněž vznést obvinění proti dvěma společnostem a 78 lidem včetně vládních úředníků, Bolsonarových spojenců a jeho tří synů, kteří jsou rovněž politiky.

Bolsonaro pochybení odmítá a prohlásil, že je „vinen absolutně ničím“, uvedl server BBC News. Jeho vláda podle něj od prvního okamžiku podnikala správné kroky.

Ve dvousetmilionové Brazílii zemřelo v souvislosti s covidem-19 od vypuknutí pandemie už přes 606 000 lidí.

Blíží se prezidentské volby

Zda závěry senátního výboru skutečně povedou k formálnímu vznesení obvinění, není jisté. Rozhodne o tom generální prokurátor Augusto Aras, který je všeobecně vnímán jako ochránce prezidenta.

Jeho kancelář nicméně přislíbila, že zprávu pečlivě přezkoumá. Obviněními ze zločinů proti lidskosti by se musel zabývat Mezinárodní trestní soud, upozornila agentura AP.

V Brazílii se konaly demonstrace proti prezidentovi Jairovi Bolsonarovi. Zúčastnily se desetitisíce lidí

Číst článek

Bez ohledu na to, zda budou, či nebudou obvinění vznesena, závěry komise mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Jeho popularita podle AP už klesla z velké části kvůli vysokému počtu obětí covidu-19.

Bolsonaro od počátku pandemie covid-19 zlehčoval. Opatření proti šíření nemoci odmítal s tím, že důležitější je zachovat chod ekonomiky a nepřipravit lidi o práci. Letos také několikrát napadl u nejvyššího soudu dekrety, jimiž se guvernéři států brazilské federace snažili epidemii zmírnit.

Prezident zpochybňuje i očkování proti covidu, který sám loni prodělal, a tvrdí, že nejlepší vakcínou je virus. Jako lék proti nemoci propagoval bez vědeckých důkazů antimalarikum chlorochin či byliny amazonských indiánů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme