Za výzvu k ochraně domorodců si Thunbergová vysloužila od Bolsonara označení ‚malý spratek‘

Brazilský prezident Jair Bolsonaro označil švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou za „spratka“. Stalo se tak poté, co se 16letá dívka přidala ke kritikům rostoucího násilí vůči příslušníkům indiánského kmene Guajajara, kteří jsou známí tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením.

Rio de Janeiro Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greta Thunbergová během klimatické konference OSN v Madridu

Greta Thunbergová během klimatické konference OSN v Madridu | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

Thunbergová v sobotu na twitteru napsala, že domorodci z kmene Guajajara jsou kvůli tomu „doslova vražděni“. „Je ostuda, že svět o tom mlčí,“ podotkla aktivistka k případu, kdy neznámí ozbrojenci o víkendu zabili dva domorodé obyvatele Brazílie.

Thunbergová vyzvala k ochraně domorodých obyvatel, změny klimatu je podle ní ohrožují nejvíce

Číst článek

Organizace zastupující domorodé obyvatelstvo již dříve prohlásila, že za stoupající agresi může rétorika brazilského prezidenta Bolsonara, který dlouhodobě podporuje rozvoj ekonomických aktivit v domorodých oblastech. „Greta tvrdí, že indiáni zemřeli, protože ochraňují Amazonský prales,“ cituje britský list The Guardian Bolsonara, který je považován za krajně pravicového politika. „Je neuvěřitelné, kolik prostoru dávají média tomuto malému spratkovi,“ řekl v úterý prezident.

Thunbergová si zřejmě Bolsonarův slovní útok vyložila jako vyznamenání pro to, co dělá, a označení „pirralha“, tedy spratek, se objevilo na jejím twitterovém profilu.

Guajajaraové, kterých je zhruba 20 tisíc, jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii. V roce 2012 založili spolek Strážci lesa za účelem ochrany teritoria Arariboia. „Nikdy od diktatury (v letech 1964 až 1985) se domorodí obyvatelé Brazílie necítili tak ohrožení jako nyní,“ řekl Randolfe Rodriguez, senátor za stát Amapá, jehož velkou většinu pokrývá Amazonský prales.

Indigenous people are literally being murdered for trying to protect the forrest from illegal deforestation. Over and over again. It is shameful that the world remains silent about this.

18:45 – 08. 12. 2019

34155 87796

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme