Bomba v autě a sebevražedný atentátník. Útoky v Kábulu si vyžádaly desítky obětí

Desítky lidí dnes zahynuly a stovky se zranily při útocích v afghánské metropoli Kábulu. První exploze se ozvala ráno poblíž vojenského objektu. Ve večerních hodinách se stala terčem útoku sebevražedného atentátníka policejní akademie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrem afghánského Kábulu otřásl výbuch. Nejméně osm lidí zemřelo, až 400 dalších utrpělo zranění

Centrem afghánského Kábulu otřásl výbuch. Nejméně osm lidí zemřelo, až 400 dalších utrpělo zranění | Zdroj: Reuters

Podle prvních oficiálních informací si útok na akademii vyžádal nejméně 20 mrtvých a 25 zraněných, informovala agentura AP.

Útočník podle zdrojů agentury Reuters udeřil ve chvíli, kdy se do akademie po čtvrtečním a dnešním volnu vraceli kadeti. Sebevrah měl na sobě patrně policejní uniformu. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Útok následoval poté, co dnes ráno zahynulo nejméně 15 lidí a tovky dalších utrpěly zranění při pumovém útoku v centru Kábulu. Nálož ukrytá v zaparkovaném nákladním autě podle místních úřadů explodovala blízko vojenského objektu v hustě obydlené jihovýchodní čtvrti afghánské metropole.

K ranní explozi, která lidi zabíjela a zranila v době, kdy spali, se také zatím nikdo nepřihlásil. Mluvčí radikálního hnutí Taliban uvedl, že skupina incident prověřuje a oficiální začátek vyšetřování oznámila také vláda.

Podle údajů šéfa kábulské policie Abdula Rahmána Rahímího zraněné zasáhly střepy skla nebo úlomky poškozených budov. Exploze na ulici zanechala kráter hluboký deset metrů, poškozeny nebo zničeny byly automobily v okruhu sta metrů. Další mrtvé zřejmě záchranáři najdou v troskách zhroucených domů.

V Kábulu jsou útoky teroristů a sebevražedných atentátníků poměrně časté, ale aby nákladní auto naložené trhavinou proniklo přes přísné kontroly na okraji města, to obvyklé není. Vjezd těžkých nákladních aut do Kábulu je povolen jen v nočních hodinách.

V armádním objektu, který byl zřejmě terčem útoku, pracují příslušníci afghánských bezpečnostních složek. Všichni nalezení mrtví jsou podle Rahímího civilisté, v kasárnách ale mohou být další mrtví.

I když se k atentátu nikdo nepřihlásil, úřady podezřívají radikály z islámského hnutí Taliban. To se přihlásilo k útoku, který ve východoafghánské provincii Lógar provedl ve čtvrtek sebevražedný atentátník. Usmrtil osm lidí a dalších 12 zranil, když se odpálil před budovou místního guvernéra. Mezi mrtvými byli tři policejní důstojníci a pět civilistů.

Centrem afghánského Kábulu otřásl výbuch. Nejméně osm lidí zemřelo, až 400 dalších utrpělo zranění | Foto: Reuters

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme