Bomba v autě zabila vůdce libanonských komunistů

Při výbuchu trhaviny nastražené v automobilu dnes v Bejrútu zahynul protisyrský politik, vůdce libanonských komunistů George Haví. Útok přišel jen dva dny po konci libanonských parlamentních voleb, ve kterých zvítězila protisyrská aliance vedená Saaddalem Haririm, synem bývalého premiéra Rafíka Harírího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Libanonu | Zdroj: ČTK

Haví seděl v rozjíždějícím se autě blízko svého bydliště ve čtvrti Musajbá, když jím kolem 10:00 místního času otřásla exploze. Politik byl okamžitě mrtev. Spolu s ním zahynul podle zprávy televize Al-Arabíja i jeden z jeho průvodců.

Vyšetřovatelé vycházejí po prvním šetření z předpokladu, že nálož v Havího mercedesu byla očividně uložena pod sedadlem spolujezdce, na němž seděl zabitý politik, a byla odpálena na dálku.

Libanonský premiér Nadžíb Míkátí, připsal odpovědnost za útok blíže neurčeným "spiklencům" proti Libanonu. Zdůraznil přitom, že pokaždé, kdy se Libanon pohne o krůček kupředu, přijde nějaký pokus destabilizovat zemi.

Haví, který byl známý svou ostrou kritikou vměšování Damašku do libanonských záležitostí, je už druhou významnou osobností z řad protisyrské opozice, zavražděnou v Bejrútu za poslední měsíc. Při podobné explozi, která zcela zničila jeho automobil, zahynul 2. června známý novinář Sámir Kasír.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme