Bombardování Kábulu pokračuje

Americké letectvo bombardovalo během soboty cíle po celé části Afghánistánu, kterou ovládá vládnoucí hnutí Taliban. Vedle hlavního města Kábulu to byly také Kandahár, Dželálábád a nejnověji Herát. Na Herát podnikly americké letouny údajně sedm vln útoků. Ty se zaměřily především na letiště na okraji města, které je metropolí západní části země. U všech cílů hlásí protalibanská agentura AIP také oběti mezi civilním obyvatelstvem. Z talibanské armády podle informací našeho spolupracovníka v Afhánistánu Jaromíra Štětiny zběhlo zatím největší uskupení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze zasažených cílů poblíž letiště vystupuje hustý sloup kouře. Zdroje se shodují v tom, že protiletadloví dělostřelci Talibanu zahájili jak po prvním, tak i po dalších letadlech prudkou palbu, avšak bez znatelného efektu. Spojenecká letadla totiž létají příliš vysoko, kam lehké protiletadlové prostředky Talibanu nedosáhnou. Další letadla poté znovu zaútočila také na vojenská zařízení u Kandaháru, který patří k oporám Talibanu.

Na stranu afghánské opoziční Severní aliance přešel významný vojenský velitel talibánských ozbrojených sil Kozi Abdul-haj. S ním opustily řady Talibanu jeho 4 tisíce plně ozbrojených mužů. Taliban tak ztratil kontrolu nad severoafghánským městem Sare Pol. Je to dosud největší vojenské seskupení, které vypovědělo poslušnost talibanskému velení poté, co začátkem týdne přešlo k Severní alianci 40 samostatných polních velitelů v oblasti Pamiánu. Podle informací Radiožurnálu sílí útěky z talobanských jednotek i na kábulské frontě. Zde však dosud nemají masový charakter - dezertují zatím jednotliví vojáci. Na kábulské frontě nasadil Taliban cizinecké především arabské jednotky, které brání vojákům v dezerci násilím. Ovládnutí Sare Pol znamená rozšíření operativního prostoru jižně od hlavního města severního Afghánistánu Mazari Šarifu se strategickým letištěm. Velitel Kozi Abdul-haj vyjádřil svou loajalitu hlavnímu veliteli severní fronty generálu Tustumovi. Ve svém dnešním rozhlasovém vystoupení odůvodnil svoje rozhodnutí svými dávnými přátelskými kontakty se zavražděným legendráním Ahmádem Šáhem Masúdem - donedávna ministrem obrany aliance.

Prezident Bush během pravidelného rozhlasového projevu prohlásil, že Spojené státy rozbily teroristickou síť uvnitř Afghánistánu. Americké síly podle jeho slov ovládly vzdušný prostor nad Afghánistánem a teroristé už podle něj nebudou moci využívat Afghánistán jako základnu pro své operace.

Útok pozemních sil afghánské opoziční Severní aliance na Kábul je otázkou nejbližších dní. Na improvizované tiskové konferenci to dnes oznámil ministr zahraničních věcí Severní aliance doktor Abdulo. Útok bude prováděn v koordinaci s pozemní operací Spojených států. Doktor Abdulo popřel, že by Spojené státy bránily alianci zaútočit na Kábul a kladly si nějaké politické podmínky. "Bojujeme proti společnému nepříteli. Zdůraznil, že důvody toho, proč aliance na kábulské frontě dosud nezaútočila, vidí v čistě vojenských aspektech. "Já sám si myslím, že na útok je čas už teď." Zdůraznil, že Taliban posílil na kábulské silnici směrem k frontové linii svá vojska o arabské jednotky. Zdůraznil, že talibanská vojska jsou demoralizována a aliance očekává další příliv přeběhlíků z řad nepřítele.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme