Bombardování pokračuje, v USA další případ antraxu

Americký prezident George Bush vyzval k trpělivosti při protiteroristické kampani v Afghánistánu. Podle prezidenta bude nějakou dobu trvat, než Washington dosáhne svých cílů. Bush zároveň při prvním zasedání nové Rady pro vnitřní bezpečnost ocenil přístup amerických občanů k odvetným akcím Spojených států. Vojenská operace proti teroristickým cílům v Afghánistánu mezitím vstoupila do svého čtvrtého týdne. Americké letouny dnes údajně bombardovaly oblast jeskyní a tunelů na východě Afghánistánu, která je známá jako útočiště Úsamy bin Ládina. Podle zdrojů Talibanu zahynuli při náletu dva lidé. Během noci se americké letouny zaměřily na Kandahár na východě Afghánistánu. Letadla přelétávala po celou noc i nad Kábulem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letoun startující z letadlové lodi | Zdroj: ČTK

Bombardování usmrtilo několik předáků teroristické sítě Al-Káida, ale ne ty nejvyšší. Ve Washingtonu to uvedl americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Podle něj americké údery způsobily škody ozbrojeným silám vládního hnutí Taliban a organizaci islámského radikála Usámy bin Ládina Al-Káida, která podle Washingtonu zorganizovala zářijové teroristické útoky. Při bombardování byli zabiti také někteří velitelé Al-Káidy na střední úrovni, dodal Rumsfeld.

Bombardování teroristických cílů v Afghánistánu a přetrvávající konflikt na Blízkém východě ohrožují pevnost mezinárodní koalice proti terorismu. Prohlásil to francouzský ministr zahraničí Hubert Védrinev v Lucemburku při zasedání Rady Evropské unie. Podle ministra si všichni přejí, aby letecké vojenské operace dosáhly svých cílů a mohlo se rychle přejít k pozemním operacím.

Spojené státy hlásí další případ onemocnění antraxem, strach z nemoci dnes přinutil soudce Nejvyššího soudu Spojených států zasednout na provizorním místě.Centrum pro kontrolu nemocí CDC oznamilo, že laboratorní testy potvrdily antrax u 56leté úřednice z poštovní pobočky u Trentonu v New Jersey. Jedná se o vůbec první případ plicní formy sněti slezinné v tomto státě. Úřednice byla hospitalizována a nyní se léčí. Pět dní poté, co u ní bylo poprvé vysloveno podezření na antrax, se její klinický stav zlepšuje. Antraxem zatím onemocnělo třináct osob, tři lidé zemřeli. Antrax ochromil doručování pošty ve Washingtonu, na 70 tun poštovních zásilek odtud putuje do speciálního zařízení v Ohiu, kde bude pošta dekontaminována.

Majestátní neoklasická budova Nejvyššího soudu Spojených států ve Washingtonu byla uzavřena poté, co se stopy antraxu objevily v detašované podatelně. Soudci tak dne museli v téměř sedmdesátileté historii budovy zasednout na náhradním místě.

Spojené státy nemají v úmyslu zastavit útoky na pozice teroristů v Afghánistánu, kabinet prezidenta Bushe obhajoval v noci na dnešek průběh ozbrojené operace s tím, že se bombardování vyvíjí podle předpokladů. Jak potvrzuje z Washingtonu stálá zpravodajka Českého rozhlasu ve Spojených státech Olga Krupauerová, řada vlivných členů amerického kongresu volá po větším nasazení pozemních jednotek. Členové vlády prezidenta Bushe v televizních diskuzích odráželi kritiku za malou účinnost leteckých úderů na cíle v Afghánistánu, které - jak sami připouštějí - po třech týdnech nevyvolaly žádný zásadní průlom. Ministr obrany Donald Rumsfeld prohlásil, že mise probíhá podle očekávání. Šéf Pentagonu nevyloučil nasazení pozemních jednotek a naznačil, že vojenská operace bude pokračovat i po začátku muslimského svátku ramadán. Vlivní senátoři John McCain a Christopher Dot prohlásili, že Spojené státy musí napřít do války proti Talibanu veškerou vojenskou moc, včetně velkých počtů pozemních sil. Podle McCaina nelze nad Talibanem zvítězit pouze údery ze vzduchu.

Bývalý poradce prezidenta Reagana pro otázky národní bezpečnosti Robert Mc Farlane prohlásil, že poprava afghánského opozičního vůdce Abdula Haga Talibanem svědčí o neschopnosti CIA, která mu neposkytla žádnou pomoc.

Představitelé amerických muslimů vyzvali americkou vládu, aby ukončila bombardování Afghánistánu. Desítka muslimských skupin ve společné deklaraci vydané po víkendovém zasedání ve Washingtonu kritizuje americkou vojenskou strategii. Muslimové upozornili na to, že bombardování zvyšuje zranitelnost vyčerpaného afghánského obyvatelstva a zhorší osud tisíců Afghánců nucených utíkat. Účastníci schůzky ale zdůraznili, že podporují americké úsilí najít lidi odpovědné za atentáty na New York a Washington.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme