Bombardování teroristických cílů v Afghánistánu neustává

Americká letadla svrhla sérii bomb na talibanské pozice poblíž hranic s Tádžikistánem. Tlaková vlna explozí byla velmi silná a bylo ji cítit i třicet kilometrů od místa dopadu. Afghánský Taliban dal souhlas k sebevražedným útokům na pozice Spojených států a opoziční Severní aliance. Stalo se tak přesto, že islám sebevraždy zakazuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký bombardér B-52 | Foto: FAS

Bombardování Afghánistánu by mělo skončit co nejdříve, protože celý svět je vidí jako válku proti nevinným civilistům. V Paříži to zdůraznil pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. Uvedl také, že požádá amerického prezidenta George Bushe o přerušení náletů během muslimského postního měsíce ramadánu, který začíná v polovině listopadu. Mušaraf bude také v Londýně jednat s britským premiérem Tonym Blairem a poté v New Yorku, kde se na okraj Valného shromáždění OSN sejde s americkým prezidentem Bushem.

Saúdská Arábie dostala materiály, ze kterých vyplývá, že terorista Usáma bin Ládin má k dispozici zbraně hromadného ničení, nebo je bude moci používat ve velmi krátké době. Blíže nespecifikovaný materiál, o němž hovořil bývalý šéf saúdskoarabské tajné služby princ Turkí Fajsal, prý toto tvrzení nijak nedokládá. Zpráva se prý netýká jen bin Ládinovy sítě Al-Káida, ale také dalších organizací.

Američané nevěří, že by se vládě podařilo zabránit případným dalším teroristickým útokům ve Spojených státech. Současně přehodnocují podporu vojenským operacím v Afghánistánu, pokud by si na straně Spojených států vyžádaly velké ztráty. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, které zveřejnily společně televizní ABC News a deník The Washington Post. Z ankety ale především vyznělo, že Američané nadále stojí pevně za prezidentem Georgem Bushem.

Na 32 tisíc Američanů užívá antibiotika jako prevenci proti antraxu. Oznámilo to Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě. Lékaři podle střediska doporučili více než šedesátidenní preventivní léčbu antibiotiky přibližně 5 tisícům lidí na Floridě, v New Jersey, v New Yorku a ve Washingtonu. Od začátku října se snětí slezinnou ve Spojených státech nakazilo 17 osob, čtyři z nich chorobě podlehly.

Proti americkému bombardování Afghánistánu demonstrovalo ve čtvrtek večer v Aténách asi 5000 lidí. Účastníci se sešli u budovy parlamentu, odkud v průvodu odešli k velvyslanectví spojených států v centru metropole. Za pochodu provolávali různá hesla, například: "Nejsme s NATO ani s Talibanem" nebo "Zastavte válku v Afghánistánu", a posléze se v klidu rozešli.

Milan Kopp, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme