Bombardování teroristických cílů v Afghánistánu neustává

Americká letadla svrhla sérii bomb na talibanské pozice poblíž hranic s Tádžikistánem. Tlaková vlna explozí byla velmi silná a bylo ji cítit i třicet kilometrů od místa dopadu. Afghánský Taliban dal souhlas k sebevražedným útokům na pozice Spojených států a opoziční Severní aliance. Stalo se tak přesto, že islám sebevraždy zakazuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký bombardér B-52

americký bombardér B-52 | Foto: FAS

Bombardování Afghánistánu by mělo skončit co nejdříve, protože celý svět je vidí jako válku proti nevinným civilistům. V Paříži to zdůraznil pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. Uvedl také, že požádá amerického prezidenta George Bushe o přerušení náletů během muslimského postního měsíce ramadánu, který začíná v polovině listopadu. Mušaraf bude také v Londýně jednat s britským premiérem Tonym Blairem a poté v New Yorku, kde se na okraj Valného shromáždění OSN sejde s americkým prezidentem Bushem.

Saúdská Arábie dostala materiály, ze kterých vyplývá, že terorista Usáma bin Ládin má k dispozici zbraně hromadného ničení, nebo je bude moci používat ve velmi krátké době. Blíže nespecifikovaný materiál, o němž hovořil bývalý šéf saúdskoarabské tajné služby princ Turkí Fajsal, prý toto tvrzení nijak nedokládá. Zpráva se prý netýká jen bin Ládinovy sítě Al-Káida, ale také dalších organizací.

Američané nevěří, že by se vládě podařilo zabránit případným dalším teroristickým útokům ve Spojených státech. Současně přehodnocují podporu vojenským operacím v Afghánistánu, pokud by si na straně Spojených států vyžádaly velké ztráty. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, které zveřejnily společně televizní ABC News a deník The Washington Post. Z ankety ale především vyznělo, že Američané nadále stojí pevně za prezidentem Georgem Bushem.

Na 32 tisíc Američanů užívá antibiotika jako prevenci proti antraxu. Oznámilo to Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě. Lékaři podle střediska doporučili více než šedesátidenní preventivní léčbu antibiotiky přibližně 5 tisícům lidí na Floridě, v New Jersey, v New Yorku a ve Washingtonu. Od začátku října se snětí slezinnou ve Spojených státech nakazilo 17 osob, čtyři z nich chorobě podlehly.

Proti americkému bombardování Afghánistánu demonstrovalo ve čtvrtek večer v Aténách asi 5000 lidí. Účastníci se sešli u budovy parlamentu, odkud v průvodu odešli k velvyslanectví spojených států v centru metropole. Za pochodu provolávali různá hesla, například: "Nejsme s NATO ani s Talibanem" nebo "Zastavte válku v Afghánistánu", a posléze se v klidu rozešli.

Milan Kopp, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme