Bombardování vyhnalo na Srí Lance desetitisíce lidí z domovů

Až 40 tisíc lidí muselo opustit na Srí Lance své domovy. Vyhnaly je vládní nálety soustředěné na pozice tamilských separatistů. Největší střety mezi rebely a vládními silami hlásí severovýchodní přístav Tirikunámalé. Miny nastražené povstalci na severu země dnes zabily dva srílanské námořníky. Nedaleko metropole Kolomba zase našla policie pět bezhlavých těl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí na Srí Lance

Násilí na Srí Lance | Foto: AFP

Z Tirikunámalé museli být kvůli násilí dočasně evakuování i pracovníci společnosti Člověk v tísní, která na místě zajišťovala pomoc obětem cunami. Vedoucí mise na Srí Lance Jan Mrkvička potvrdil, že všichni zaměstnanci jsou v pořádku a pokračují v plnění úkolů.

"Rozhodli jsme se pomoci části z těchto rodin, které jsou zcela odříznuté na území, které se bombardovalo. Nemají co jíst. Teď vypracováváme seznamy, co budou potřebovat. Pravděpodobně nějaké jídlo, mléko pro děti a další věci, které budou potřeba. Nyní probíhají průzkumy potřeb, a v nejbližších dnech vypravíme první automobily," přiblížil.

Vlna násilí na Srí Lance představuje zatím největší hrozbu pro už čtyři roky trvající příměří, které ukončilo dvacetileté boje mezi vládními vojáky a rebely. Tamilští tygři přitom usilovali o samostatný stát na severu Srí Lanky.

"Překvapivě teď je klid. Ve městě se vrátil život do normálních kolejí, tak situace je lepší, než byla před čtrnácti dny, pár dní po bombardování. Mám z toho pocit, že se obě strany zalekly, jakoby od někoho třetího dostaly nějaké pokyny zacouvat a zbrzdit, protože zprávy o tom, co se děje se dostaly příliš daleko. Snad i nějaký politický tlak, nejspíš z Indie," dodal Mrkvička.

Martin Drtina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme