Bombové atentáty v Bagdádu zabily nejméně 83 lidí, k jednomu útoku se hlásí IS

Při dvou pumových atentátech v noci na dnešek v Bagdádu zahynulo nejméně 83 lidí a dalších 176 utrpělo zranění. S odvoláním na tamní úřady to uvedla agentura AP. Při tragičtějším útoku, k němuž se přihlásila organizace Islámský stát, přišlo v centru města o život nejméně 78 lidí a bylo zraněno na 160 osob. Druhý atentát, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, poté ve východním Bagdádu připravil o život pět osob a dalších 16 zranil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bomba nastražená v autě zabila v Bagdádu nejméně 78 lidí

Bomba nastražená v autě zabila v Bagdádu nejméně 78 lidí | Zdroj: ČTK

První výbuch silné nálože v mrazírenském autě otřásl rušnou obchodní čtvrtí Karráda, kam lidé přišli nakupovat před koncem muslimského postního svátku ramadán.

Podle IS se jednalo o sebevražedný útok. Prostranství, na němž bomba kolem půlnoci v autě vybuchla, bylo podle agentury AP v okamžiku exploze plné mladých lidí a rodin.

Na místo hlavního výbuchu, který kromě zabíjení také poničil a zapálil přilehlé budovy s obchody, přijel premiér Hajdar Abádí. Slíbil, že viníky potrestá. Obyvatelé ale kritizují vládu, že není s to podobným útokům stále zabránit.

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém skupina mužů hází kameny na kolonu aut, ve které jel podle autorů záběrů premiér Abádí. Obyvatelé zpochybňují účinnost detektorů výbušnin a zátarasů kolem Bagdádu, na kterých se neprovádějí dost důkladně kontroly dokladů a aut.

Jedná se o jeden z nekrvavějších útoků v Iráku v posledních letech. Nejméně 94 obětí si vyžádalo několik útoků, které otřásly iráckou metropolí letos v květnu. Loni v červenci sebevražedný útok na tržišti v převážně šíitském městě Chán Baní Saad severně od Bagdádu zabil nejméně 90 lidí a dalších 120 zranil. K útokům se přihlásil IS ovládaný sunnity.

IS v prohlášení k nejnovějšímu útoku podle amerického střediska pro sledování islamistických portálů SITE uvedl, že jeden z jeho bojovníků se odpálil s autem u shromáždění šíitů, kteří tvoří v Iráku většinu. Šíitské muslimy považuje radikální organizace Islámský stát za kacíře.

Obyvatelé iráckého hlavního města a jeho okolí jsou často svědky bombových útoků páchaných příslušníky radikální organizace IS, která ovládá některé oblasti na severu a západě Iráku a na severu a východě sousední Sýrie.

Irácké armádě se v poslední době podařilo radikály z IS vyhnat z některých jejich bašt. Po Ramádí osvobodili iráčtí vojáci s podporou šíitských milic nedávno také Fallúdžu, která leží jen asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. IS má ale stále pod kontrolou druhé největší irácké město Mosul.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme