Bombový útok v Madridu: čtyři desítky zraněných

Skoro 40 zraněných si vyžádala exploze v Madridu u výstavního centra Ifema. Podle policie na výbuch krátce předtím anonymně upozornila baskická separatistická organizace ETA. Bomba explodovala u výstavního areálu, kde dnes odpoledne začne mezinárodní veletrh moderního umění ARCO 2005. Brány veletrhu má slavnostně otevřít španělský král Juan Carlos a mexický prezident Vicente Fox.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

madridské výstavní centrum Ifema | Zdroj: ČTK

K explozi nálože nastražené v automobilu došlo v půl desáté ráno na náměstí před madridským výstavištěm, které policie v tu chvíli už vyklízela. Organizace ETA totiž před teroristickou akcí varovala v telefonátu baskickým novinám Gara. Jak říká český velvyslanec v Madridu Martin Košatka, místo měl za několik hodin navštívit španělský královský pár. "Dnes na výstavišti bude slavnostně otevřena výstava moderního umění Arco za přítomnosti krále Juana Carlose I. a mexického prezidenta Foxe."

Španělského premiéra Jose Luise Zapatera zastihla zpráva o novém teroristickém útoku ve Varšavě, kde jednal s polským premiérem Markem Belkou. "S teroristy o Baskicku jednat v žádném případě nebudeme. Pro teroristy ani pro ty, kteří je podporují, není místo ani v politice ani ve společnosti, budoucnost Země Basků ve Španělsku vybudujeme bez teroristů a navzdory jim," řekl Zapatero a dodal, že před pachateli bombových útoků je pouze jediná cesta, a to do vězení.

Baskická organizace ETA se v posledních měsících opět aktivizovala a podnikla několik akcí - ta dnešní tak podle velvyslance Košatky není tak úplně překvapivá. "Je to další z řady výbuchů, další z řady aktivit, kterými ETA dává najevo, že tady stále je, je stále schopná zaútočit a zraňovat lidi."

ETA bojuje od roku 1968 násilnými metodami za vytvoření samostatného státu Basků na severu Španělska a jihozápadě Francie. Za tu dobu si její útoky vyžádaly životy více než 800 lidí.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín, Ladislav Dvořák, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme