Bomby v Bostonu byly v tlakových hrncích. Vyšetřovatelé zatím pátrají marně

Pátrání po možných pachatelích bombového útoku v Bostonu pokračuje. Vyšetřovatelé zjistili, že při pondělním atentátu zahynul kromě dvou místních obyvatel čínský občan. Údajně šlo o studentku nebo studenta Bostonské univerzity, rodina si ale nepřeje zveřejnit jméno oběti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané uctili památku obětí teroristického útoku v Bostonu

Američané uctili památku obětí teroristického útoku v Bostonu | Zdroj: Reuters

Už předtím odhalily americké úřady identitu dvou dalších obětí, zabitých podomácku sestavenou bombou v cíli slavného maratonského běhu.

Prvním je o osmiletý Martin Richard. Na maraton se byl podívat s maminkou a sestrou, které jsou obě vážně zraněné. Druhou obětí je devětadvacetiletá provozní v restauraci Krystle Campbellová.

Ta se šla na maraton podívat se svým přítelem, který chtěl vyfotografovat kamaráda při proběhnutí cílem.

Rodina Krystle si navíc prošla peklem, původně jim totiž lékaři řekli, že Krystle přežila, ale že jí museli amputovat nohu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinky z vyšetřování explozí v Bostonu přinesla Helena Berková

Až poté, co se na ni mohla přijít do nemocnice rodina podívat, zažila naprostý šok.

Na lůžku neležela jejich dcera, ale její kamarádka Karen, která se s ní byla taktéž na závod podívat. Karen přežila, Krystle ne.

"Část naší práce můžete sledovat, část nikoli. Ale ujišťuji vás, že pracujeme tvrdě na nalezení odpovědí. Zatím se ke zločinu nikdo nepřihlásil, škála možných pachatelů i motivů zůstává široká," informoval o průběhu vyšetřování zvláštní agent FBI Richard Des Lauriers.

Vyšetřovatelé nově uvedli některé podrobnosti o náložích.

FBI prý našla kousky hřebíků a ložiskové kuličky a úlomky tmavé hmoty, což jsou zřejmě části tlakových hrnců.

Právě v šestilitrových tlakových hrncích se dle policie dvě nálože nacházely. Pachatel nebo pachatelé do nich použili ostré předměty, našly se i kousky hřebíků.

Teď je zkoumají odborníci v laboratoři v Quanticu ve Virginii. Ty nálože byly poměrně primitivní a ležely na zemi v černých igelitkách.

Technika jako na Times Square

Vyšetřování se účastní více než tisíc mužů a žen. Policisté už dostali na dva tisíce různých tipů a informací od zúčastněných lidí.

Podrobný návod, jak sestavit takovouto bombu, byl popsán v roce 2010 v časopisu Inspire, publikovaným teroristickou skupinou Al-Káida.

Podobnou technikou sestavil bombu také útočník v roce 2010 na Times Square, útok se mu ale tehdy nezdařil. Experti ovšem namítají, že bomby podobného typu byly použity také při útocích, které neměly s Al-Káidou nic společného.

Bostonská policie uvedla, že vyšetřování je vlastně ještě stále na začátku. Komisař Ed Davis řekl, že policii čeká spousta práce. Prioritou je najít pachatele.

A vyzval také veřejnost, aby pomohla. "Někdo pachatele zná," říká policie. A zatím stále platí, že se k útoku nikdo nepřihlásil.

Spíš domácí útok

Odborníci se více přiklánějí k názoru, že nešlo o útok připravený v zahraničí.

O útoku totiž není ani zmínka na internetových stránkách islámských radikálů. Proto za tím spíš bude nějaký domácí, americký terorista.

Na předměstí provedli vyšetřovatelé domovní prohlídku, při které zabavili možný důkazní materiál. Analyzují také videozáznamy, získané z různých zdrojů, a žádají obyvatele, aby oznamovali jakékoli podezřelé skutečnosti.

Sedmnáct lidí zraněných výbuchem zůstává v kritickém stavu.

Tlakové hrnce, které byly použity k výrobě bomb při atentátu v Bostonu | Foto: ČTK

V důsledku explozí při bostonském maratonu zemřeli nejméně tři lidé | Foto: ČTK

Jan Prokeš, Helena Berková, Silvie Třeslínová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme