Bomby zabíjely mezi iráckými policisty

Nejméně 21 mrtvých a na 70 zraněných Iráčanů si vyžádaly desítky atentátů v Bagdádu a na dalších místech Iráku. Jednalo se především o policisty a členy iráckých ozbrojených jednotek. Série výbuchů přišla jen den poté, co irácký parlament schválil novou prozatímní vládu premiéra Ibráhíma Džaafarího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Čtyři nálože nastražené v automobilech dnes vybuchly v Bagdádu a zabily nejméně 13 osob, sedm iráckých vojáků, dva policisty a čtyři civilisty. Dalších 50 osob, převážně civilistů, bylo zraněno.

Většina explozí zazněla severobagdádskou sunnitskou čtvrtí Adamíja, známou aktivitou povstalců. Jedna z bomb zasáhla restauraci plnou policistů a gardistů, upřesnila irácká policie. Terčem dalších výbuchů byly policejní hlídky a stanice.

V Madaianu asi 30 kilometrů jižně od metropole explodovala tři auta naplněná výbušninami. U policejní hlídky, telefonické centrály a nemocnice byli usmrceni jeden policista a čtyři civilisté a zraněno 14 lidí, především příslušníků bezpečnostních sil.

V kurdském městě Irbíl na severu země přišli o život dva lidé při výbuchu nálože nastražené na ulici. V jihoirácké Basře vybuchla bomba při průjezdu vojenské hlídky. Zahynul jeden pohraničník a dva další utrpěli zranění.

Dnešní atentáty jsou považovány za mimořádné, protože se uskutečnili první den po jmenování nové irácké vlády. Chybí v ní zástupci arabských sunnitů, kterým je připisován hlavní podíl na útocíh proti vojákům a policistům.

Smrt dalšího svého příslušníka oznámila dnes také americká armáda. Americký voják byl zabit a čtyři další zraněni při pumovém útoku, který se stal už ve čtvrtek v Havíji, zhruba 200 kilometrů severně od Bagdádu. Od začátku války v březnu 2003 přišly Spojené státy podle statistiky agentury AP o nejméně 1572 mužů.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme