Bomby zabíjely mezi iráckými policisty

Nejméně 21 mrtvých a na 70 zraněných Iráčanů si vyžádaly desítky atentátů v Bagdádu a na dalších místech Iráku. Jednalo se především o policisty a členy iráckých ozbrojených jednotek. Série výbuchů přišla jen den poté, co irácký parlament schválil novou prozatímní vládu premiéra Ibráhíma Džaafarího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku | Foto: ČTK/EPA

Čtyři nálože nastražené v automobilech dnes vybuchly v Bagdádu a zabily nejméně 13 osob, sedm iráckých vojáků, dva policisty a čtyři civilisty. Dalších 50 osob, převážně civilistů, bylo zraněno.

Většina explozí zazněla severobagdádskou sunnitskou čtvrtí Adamíja, známou aktivitou povstalců. Jedna z bomb zasáhla restauraci plnou policistů a gardistů, upřesnila irácká policie. Terčem dalších výbuchů byly policejní hlídky a stanice.

V Madaianu asi 30 kilometrů jižně od metropole explodovala tři auta naplněná výbušninami. U policejní hlídky, telefonické centrály a nemocnice byli usmrceni jeden policista a čtyři civilisté a zraněno 14 lidí, především příslušníků bezpečnostních sil.

V kurdském městě Irbíl na severu země přišli o život dva lidé při výbuchu nálože nastražené na ulici. V jihoirácké Basře vybuchla bomba při průjezdu vojenské hlídky. Zahynul jeden pohraničník a dva další utrpěli zranění.

Dnešní atentáty jsou považovány za mimořádné, protože se uskutečnili první den po jmenování nové irácké vlády. Chybí v ní zástupci arabských sunnitů, kterým je připisován hlavní podíl na útocíh proti vojákům a policistům.

Smrt dalšího svého příslušníka oznámila dnes také americká armáda. Americký voják byl zabit a čtyři další zraněni při pumovém útoku, který se stal už ve čtvrtek v Havíji, zhruba 200 kilometrů severně od Bagdádu. Od začátku války v březnu 2003 přišly Spojené státy podle statistiky agentury AP o nejméně 1572 mužů.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme