Bonn se stále vyrovnává se ztrátou statutu hlavního města

Dlouhá léta byl symbolem Spolkové republiky Němceko. Když ve zprávách zazněl Bonn, myslela se nejčastěji německá vláda, kancléřství nebo Bundestag. Všechny tyto instituce z Bonnu zmizely, když se metropolí sjednoceného Německa stal opět Berlín.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bonn - Bundestag

Bonn - Bundestag

Bývalá budova německého parlamentu ožívá pouze občas. Jako například během prosincové afghánské konference.

O tom, že se vládní instituce přestěhují z Bonnu do Berlína rozhodlo v roce 1991 pouhých 17 hlasů. Během dalších devíti let se postupně přemístily všechny správní a politické instituce, i když některá ministerstva sídlí v Bonnu dodnes a jak tvrdí Michael Zargl z ministerstva obrany komunikace mezi městy na Rýnu a na Sprévě nijak nevázne:

Přehrát

00:00 / 00:00

bonn-repo.mp3

„Někdy to je obtížné, ale většinou to není vůbec žádný problém. Používáme všechny moderní komunikační prostředky jako maily, videokonference, jen kvůli některým důležitým věcem musí naši zaměstnanci cestovat do Berlína.“

Současný ministr obrany de Maziére by přesto přemístil celý úřad do Berlína. Důvody jsou především ekonomické. Už příští rok dojde k přesunu 360 z 1500 míst. Bonn to určitě nijak nezasáhne.

„Počet pracovních míst stoupl, především pro lidi s ukončeným vzděláním. Je silná poptávka po vysoce kvalifikovaných expertech. To pramení z toho, že jsme město vědy s velkou orientací na zahraničí,“ tvrdí Kurt Meyer z bonnského úřadu práce.

Přesto se ztráta prestiže a odchod politiků do Berlína promítl do života obyvatel Bonnu, jak potvrzuje Jana Christová, která žije ve městě na Rýnu už přes 40 let:

„Ukázalo se to na obchodech. Celá řada z nich, především ty s luxusním zbožím zmizely, protože neměly dostatek zákazníků. Byly tady problémy s prodejem budov velvyslanectví. Lituji toho, že kulturní život je chudší.“

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme