Boom břidlicového plynu změní rozložení sil ve světě, zní z Mnichova

Boom břidlicového plynu ve Spojených státech bude mít výrazné dopady na situaci ve světě. Energetická bezpečnost je jedním z velkých témat, o kterém debatují politici a experti na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký viceprezident Joe Biden

Americký viceprezident Joe Biden | Zdroj: Reuters

Na ekonomickém fóru v Davosu označili experti rozvoj těžby břidlicového plynu za nový impuls pro ekonomiku.

V Mnichově se ale o břidlicovém boomu mluví jako o věci, která může výrazně změnit bezpečnostní situaci i geopolitické uspořádání. Obrovské břidlicové zásoby zajišťují Spojeným státům energetickou nezávislost.

Podle expertů v Mnichově oslabí jak pozice Ruska, tak především zemí Perského zálivu. Spojené státy podle diskutujících ušetří i tím, že nebudou muset vést války kvůli fosilním palivům.

Spojené státy nabízejí Íránu přímá jednání o jaderném programu

Číst článek

V Mnichově se dnes sejdou zástupci Syrské opozice, OSN, Ruska a Spojených států. Diskutovat budou o předání moci v zemi sužované už skoro dva roky trvající občanskou válkou.

Setkání přichází poté, co vůdce syrské opoziční Národní koalice Muáz Chatíb naznačil, že by byl ochotný jednat se zástupci vlády. Nepožaduje přitom, aby předtím Bašár Asad skončil ve funkci prezidenta. Asadovo odstoupení bylo až doposud hlavní podmínkou opozice pro začátek jakéhokoli dialogu se syrským režimem.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme