Vyjednání brexitové dohody s Evropskou unií? ‚Jsem opatrně optimistický,‘ řekl Johnson

Britský premiér Boris Johnson je „opatrně optimistický“, že se podaří vyjednat s Evropskou unií brexitovou dohodu. Řekl to ve středu na videu, které zveřejnil na twitteru. Také hlavní brexitový vyjednavač Evropské unie Michel Barnier ve středu v rozhovoru se stanicí Sky News řekl, že uzavřít dohodu s Británií je velmi těžké, ale je to stále možné.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Boris Johnson | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Do brexitu, pro který se roku 2016 vyslovili britští voliči v referendu, zbývá v jeho nynějším termínu na konci října už jen 22 dní.

„Samozřejmě, že jsme také jednali o brexitu s našimi přáteli a partnery v Evropské unii a víte, jsem stále opatrně, opatrně optimistický,“ řekl Johnson na twitterovém videu, ve kterém hovořil o tom, co vše za tento týden již stihl udělat.

Vládní zdroj, kterým je podle řady britských médií i některých politiků Johnsonův poradce Dominic Cummings, přitom na počátku tohoto týdne konzervativnímu časopisu The Spectator řekl, že jednání Británie s Evropskou unií o „rozvodové“ dohodě tento týden „pravděpodobně skončí“.

Je dohoda možná?

Později zdroj z vlády britským médiím řekl, že po rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou britský premiér dospěl k názoru, že s pozicí, jakou EU přijala k jeho návrhům na úpravy sporné irské pojistky, je uzavření dohody „v podstatě nemožné“.

Johnsonovi hrozí vzpoura ve vládě. V případě brexitu bez dohody by mohlo rezignovat pět ministrů

Číst článek

Hlavní vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier ovšem ve středu v rozhovoru poskytnutém britské stanici Sky News řekl, že je stále možné brexitovou dohodu uzavřít. „Evropská unie zůstane klidná, ostražitá, uctivá a konstruktivní. Technická jednání pokračují,“ uvedl.

„Myslím, že dohoda je možná. Bude to velmi těžké, ale je to možné,“ dodal. Také irský premiér Leo Varadkar ve středu řekl, že bude „velmi těžké“ dohodu do 31. října uzavřít.

V Bruselu tento týden pokračují jednání unijních vyjednavačů s týmem hlavního britského vyjednavače Davida Frosta. Ve čtvrtek se sejdou v belgické metropoli i Barnier a britský ministr pro brexit Stephen Barclay.

Uspěje Johnson s tvrdou strategií? Šest otázek kolem vrcholící brexitové ságy, která se zmítá v chaosu

Číst článek

Johnson opakovaně prohlašuje, že Británie opustí Evropskou unii 31. října za jakýchkoli okolností - i kdyby to mělo znamenat odchod bez dohody. Tuto variantu vládě však zakazuje zákon přijatý na počátku září. Premiér tvrdí, že se jím bude řídit, opakovaně ale prohlašuje, že o odklad odchodu Británie z EU žádat nebude. Zjevný rozpor mezi tím ale nevysvětlil.

Francie protestuje

S případným odkladem odchodu Británie z Evropské unie by muselo souhlasit všech 27 zbývajících členských zemí bloku. V minulosti proti dalšímu posunutí termínu nejhlasitěji protestoval francouzský prezident Emmanuel Macron.

Francouzská státní tajemnice pro Evropskou unii Amélie de Montchalinová ve středu řekla, že Francie je o odkladu ochotna debatovat, pokud nastane jasný „politický posun“

„Pokud budou předčasné volby nebo nové referendum, pokud nastane politický posun, který nás přesvědčí o tom, že bychom mohli vést debatu odlišnou od té, kterou vedeme dnes, pak se můžeme o odkladu bavit,“ řekla de Montchalinová v parlamentu. Další a další odklady za stejných podmínek ale podle ní nedávají naději, že nastane nějaká změna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme