Třicet dní před brexitem: Johnson popírá zprávy o plánu Londýna ohledně irské pojistky

Británie nenavrhuje v rámci své představy o tzv. irské pojistce vytvoření celních stanovišť několik kilometrů od hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. V rozhovoru s BBC to v úterý řekl britský premiér Boris Johnson, čímž popřel zprávy ostrovních médií o plánu Londýna na úpravu brexitové dohody. Podle vlády v Dublinu je načase, aby Britové předložili „seriózní nabídku“. Do platného termínu brexitu zbývá 30 dní.

Londýn/Dublin (Aktualizováno: 13:01 1. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Mechanismus známý jako irská pojistka je nejspornější částí návrhu „rozvodové“ dohody, který byl třikrát odmítnut britským parlamentem. Vychází ze závazku obou stran, že na severu Irska ani po odchodu Británie z Evropské unie nebude klasická hranice, která by mohla ohrozit tamní mírový proces.

Irové tlačí na Brity. Bojí se, že kvůli jejich liknavosti bude na společné hranici ‚území nikoho‘

Číst článek

Pro tvrdé jádro zastánců brexitu je však aktuální verze pojistky nepřijatelná, neboť její aplikace by mohla znamenat dlouhodobé setrvání Británie v bezcelní zóně EU. Premiér Johnson ji označuje za „antidemokratickou“ a požaduje přepracování tohoto opatření.

Podle irské zpravodajské společnosti RTÉ v rámci jednání o nahrazení pojistky Londýn navrhl vytvoření sítě „celních center“, která by se nenacházela přímo na hranici, ale zhruba deset kilometrů od ní na té či oné straně. RTÉ neuvedla, zda tento bod bude součástí definitivního britského plánu, její informace ale nasvědčují tomu, že jde o klíčový prvek předběžných dokumentů, které britští vyjednavači předložili ve druhé polovině září.

Johnsonův poradce Cummings: Referendum o brexitu byl tlak, teď je to procházka růžovým sadem

Číst článek

„Jestli chápu správně to, co jsem viděl z reakcí z Bruselu a Dublinu, nemluví se o návrzích, které skutečně budeme předkládat, mluví se o nějakých věcech, které dorazily dříve,“ reagoval Johnson v rozhovoru s BBC.

Vícekrát poté odmítl, že by kontrolní stanoviště nedaleko irské hranice měla být zahrnuta v oficiální vyjednávací pozici. Únik informací podle něj „zbytečně zkresluje to, co navrhujeme“.

Deník The Daily Telegraph ale s odvoláním na nejmenované vysoce postavené zdroje informaci RTÉ potvrdil s tím, že celní hranice mezi Irskem a Severní Irskem je součástí britského plánu. Podle autora článku Petera Fostera je takový návrh těžko slučitelný s garantováním platnosti Velkopáteční dohody z roku 1998, která ukončila sektářské násilí v Severním Irsku.

„Jen někdo, kdo žil poslední tři roky pod zemí, by si mohl myslet, že tohle má sebemenší šanci na přijetí ze strany Evropské unie nebo irské vlády,“ dodal na twitteru Foster.

Non-Paper = Non-Starter. Time the EU had a serious proposal from the UK Govt if a #Brexit deal is to be achievable in October. NI and IRE deserves better!

00:55 – 01. 10. 2019

1873 6680

Johnson od nástupu do čela britské vlády zdůrazňuje, že kontroly na hranici mezi Irskem a Severním Irskem nezavede. Z jeho úterních slov ale vyplývá, že počítá s kontrolami na jiných místech na irském ostrově. Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové „právní text“ britského návrhu neuvádí konkrétní vzdálenost od hranice v souvislosti s prověřováním zboží.

Understand legal text of Brexit proposals that will be put to EU does not say checks should take place 5-10 miles from Irish border - and does not give specific distances about where checks should take place

10:56 – 01. 10. 2019

138 344

Irská vláda na vývoj reagovala už v noci na úterý, když ministr zahraničí Simon Coveney označil předběžné britské návrhy za plán odsouzený k nezdaru. „Je načase, aby EU dostala od britské vlády seriózní nabídku, pokud má být možné se v říjnu dohodnout,“ uvedl.

Británie chce nové podmínky svého odchodu z unie dojednat na summitu Evropské rady 17. a 18. října. Podle britských médií Johnson představí definitivní plán nahrazení kontroverzní pojistky ještě tento týden. Předběžné návrhy už dříve Dublin i Evropská komise označily za nedostačující.

Ke kritice se v úterý připojila i šéfka severoirské republikánské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová, pro kterou by byla případná celní stanoviště poblíž hranice zcela nepřijatelná. „To, co je popisováno... je v zásadě obnovením pevné hranice na irském ostrově,“ citovala ji agentura Reuters. „Někdy si říkám, jestli tady nevedeme dialog mezi hluchými,“ dodala McDonaldová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme