Johnsonův jazykový diktát. Vláda upravila britským úředníkům slovník, mají třeba omezit slovo ‚brexit‘

Premiér Boris Johnson zakázal novým nařízením užívání určitých slov a frází v souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie. Pracovníci ministerstva zahraničí nově nesmějí používat výrazy „mimořádné partnerství s EU“, „odchod bez dohody“, v určitých případech je zakázáno i samotné slovo „brexit“. Podle deníku The Guardian, který s informacemi přišel, musí nyní diplomati používat takový jazyk, aby bylo odloučení Británie od EU jasně vidět.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson | Zdroj: Fotobanka Profimedia

První věta nařízení uvádí: „Brexit je dokončen. Nepoužívejte proto termín ‚brexit‘ jinak než jako historickou událost, ke které došlo 31. ledna 2020,“ cituje z dokumentu The Guardian. Ministerským úředníkům vláda nařizuje užívat výraz „přechodné období“ namísto „realizační období“.

Směrnice dále pokračuje: „31. prosince 2020 buď z přechodného období odejdeme s obchodní dohodou v kanadském stylu, nebo s dohodou, kterou získáme takový obchodní vztah s EU, jako má dnes Austrálie.“

‚Unie ve dvojím ohni.‘ Startuje další fáze složitého jednání o brexitu. Co v přechodném období čekat?

Číst článek

Britští diplomaté musí zdůrazňovat, že je hlavní prioritou Spojeného království vyjednat hospodářskou a politickou nezávislost k 1. lednu 2021.

Johnsonova vláda chce dát najevo, že bude mít právo určovat si vlastní předpisy a že nebude omezována evropským soudním dvorem a dalšími institucemi.

Nařízení uvádí ještě výčet dalších zapovězených slov. V souvislosti s obchodní dohodou jde o výrazy „ambiciózní“, „unikátní“, „hluboký“ či „na míru ušitý“. „Nebo všechna další přídavná jména, která by mohla znamenat, že se Británie snaží o cokoliv jiného než typickou dohodu kanadského typu,“ píše se v dokumentu.

V oficiálních dokumentech ministerstva zahraničí by se také nemělo nově objevit ve spojení s budoucími vztahy s Evropou slovo „partnerství“. Vztah s EU má být podle Johnsonovy vlády jen přátelskou spoluprací mezi suverénními a rovnými státními útvary.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme