První zkouška pro Johnsona ve Walesu. Doplňovací volby mohou ztenčit vládní většinu na jeden hlas

Týden od nástupu Borise Johnsona do úřadu britského premiéra čeká konzervativce první velká zkouška. Pokud ve čtvrtečních doplňovacích volbách do Dolní sněmovny zvítězí opozice, budou mít vládní strana a její severoirští spojenci v parlamentu většinu jediného hlasu.

Cardiff (Wales) (Aktualizováno: 13:10 1. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týden od nástupu Borise Johnsona do úřadu britského premiéra čeká konzervativce první velká zkouška | Zdroj: Profimedia

Velšský volební obvod Brecon a Radnorshire zastupoval dosud konzervativec Chris Davies. Toho však odvolali peticí s více než 10 tisíci podpisy voliči kvůli zneužívání poslaneckých náhrad. Ve čtvrtek se volí jeho nástupce.

Šéfka Sinn Féin: V případě tvrého brexitu by Severní Irsko mělo rozhodnout o své budoucnosti

Číst článek

Podle předvolebních průzkumů má největší šanci na úspěch kandidátka opozičních liberálních demokratů Jane Doddsová. Pokud by opravdu zasedla v Dolní sněmovně, těsná vládní hlasovací většina by se zmenšila na jediného poslance.

O hlasy se uchází šest politiků, kromě konzervativců, labouristů a liberálních demokratů také zástupci Strany pro brexit, Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jedné satirické strany, za kterou chce křeslo získat žena kandidující pod jménem lady Lily Pink.

Hlasovaly pro brexit

Dosavadní poslanec Chris Davies, kvůli kterému se doplňovací volby konají, kandiduje za konzervativce. Více než 50 tisíc voličů z jihovýchodního Walesu bude moci nového poslance vybírat až do 23.00 SELČ, výsledky by měly být známy v noci na pátek.

V referendu o setrvání Británie v Evropské unii z roku 2016 Wales i jeho obvod Brecon a Radnorshire hlasovaly pro brexit. Podle agentury Reuters se ale hlasy zastánců rozvodu s Bruselem v nynějších doplňovacích volbách zřejmě rozmělní – kromě Konzervativní strany by je mohly dostat i Strana pro brexit a UKIP.

Britská vláda ‚ujde 1000 mil navíc‘ pro novou dohodu o brexitu, tvrdí Johnson. Dokument Mayové je ‚mrtvý‘

Číst článek

Reuters také upozornil, že Brecon je oblastí, kde žije mnohokrát více ovcí než lidí. Řadu obyvatel závislých na chovu těchto přežvýkavců tak děsí představa, že by v případě brexitu bez dohody uvalila Evropská unie na dovoz jejich masa cla.

Komplikovaná situace

Hlas by tak někteří mohli dát proevropským stranám. Ve Walesu jsou kromě liberálních demokratů ještě i zelení či nacionalistická strana Plaid Cymru. Tato dvě politická uskupení ale vlastní kandidáty do doplňovacích voleb nevyslala, aby liberální demokraty neoslabila.

Ztráta křesla v parlamentu by ještě ztížila již tak komplikovanou situaci v Dolní sněmovně, ve které se nedaří najít shodu na podobě odchodu Británie z Evropské unie. Zákonodárci letos třikrát odmítli dohodu, kterou s Bruselem vyjednala bývalá premiérka Theresa Mayová.

Současný premiér Boris Johnson chce ale z EU odejít na konci října za každou cenu, i kdyby to mělo být bez dohody. Tomu chce řada poslanců – včetně mnoha členů jeho vlastní strany – za každou cenu zabránit.

Jaromír Marek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme