‚Vždy budu Evropan.‘ Otec britského premiéra Johnsona požádal o francouzské občanství

Otec britského premiéra Borise Johnsona požádal o francouzské občanství. Stanley Johnson, který v referendu v roce 2016 hlasoval proti brexitu, řekl francouzské stanici RTL, že je pro něj důležité zachovat vazbu na Evropskou unii. Čtvrteční půlnocí skončí takzvané přechodné období, a Velká Británie tak definitivně ukončí s Evropskou unií svazek, který trval 48 let.

Londýn/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otec britského premiéra Borise Johnsona požádal o francouzské občanství. Stanley Johnson, který v referendu v roce 2016 hlasoval proti brexitu | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

„Nejde o to, abych se stal Francouzem. Pokud tomu dobře rozumím, Francouzem jsem. Moje matka se narodila ve Francii, její matka byla Francouzkou úplně a její dědeček také,“ řekl stanici RTL francouzsky bývalý europoslanec Stanley Johnson.

Britští poslanci schválili pobrexitovou dohodu s Evropskou unií. Pro bylo 521, proti 73

Číst článek

„Takže pro mě je to spíše otázka toho, abych si vzal zpět, co už mám,“ dodal osmdesátiletý otec britského premiéra.

„Vždy budu Evropanem, to je jisté,“ zdůraznil Stanley Johnson. „Nemůžete Britům říci: Už nejste Evropané. Je důležité mít s Evropskou unií vazbu,“ dodal.

Britové schválili odchod své země z Evropské unie v referendu v červnu 2016. Zatímco Boris Johnson byl jednou z hlavních tváří kampaně za brexit, jeho otec Stanley hlasoval pro setrvání Británie v evropském bloku.

‚Lepší být spolu, než sami.‘ Brexit odradí ostatní členské země od odchodu z EU, věří unijní vyjednavač

Číst článek

Po dlouhých politických sporech opustila Británie Evropskou unii letos na konci ledna. Do čtvrteční půlnoci se ještě nachází v takzvaném přechodném období, kdy musí dodržovat pravidla Evropské unie, na jejichž podobu ale již nemá vliv.

Na Štědrý den se Londýn s Bruselem dohodly na podobě budoucích vztahů. Dohoda bude provizorně platit od pátku. Řádně začne platit až po schválení v Evropském parlamentu.

Kvůli brexitu přijdou Britové mimo jiné o unijní občanství, které jim zajišťovalo řadu výhod. Nyní budou považováni za občany třetí země. Výjimku budou mít ti, kteří si zajistili občanství některé z členských zemí Evropské unie, nejčastěji Irska. Pokud získá Stanley Johnson francouzské občanství, bude moci výhod unijního občana nadále požívat i on.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme