EURO 2020

Chorvatsko 1:1 Česko

Johnson: Nedodržení termínu brexitu je něco, čeho lituji. Parlament ale schválil kapitulaci

Britský premiér Boris Johnson hluboce lituje toho, že se mu nepodařilo dodržet slib a vyvést zemi z Evropské unie do 31. října. Řekl to v nedělním rozhovoru na stanici Sky News. Za své selhání se prý hodlá omluvit členům své Konzervativní strany. Zároveň jim ale slíbil, že pokud strana vyhraje prosincové volby, může být ohledně brexitu jasno už do Vánoc.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Johnson | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Moderátorka Sophy Ridgeová se v neděli ve studiu premiéra zeptala, zda by se neměl spolustraníkům omluvit poté, co země i po 31. říjnu dál zůstává členem Evropské unie. Johnson přitom do čela konzervativců nastoupil se slibem, že zemi z unie vyvede do konce října stůj co stůj.

Mám pocit, jako by se parlament postavil proti lidem, říká stoupenec brexitu o jeho odložení

Číst článek

„Samozřejmě je to něco, čeho hluboce lituji,“ řekl Johnson. „Nezapomínejme ale na okolnosti, za jakých se to stalo. Stalo se to proto, že parlament schválil kapitulaci,“ dodal později.

Britští poslanci v září schválili zákon, kterým premiérovi zakázali vyvést Británii z unie bez dohody. Johnson sice vyjednal s Bruselem změnu podmínek v dohodě o brexitu, nedokázal ji však včas protlačit parlamentem, a musel proto unii požádat o odklad termínu vystoupení do ledna příštího roku.

Patovou situaci mají pomoci vyřešit předčasné volby, které se budou v Británii konat 12. prosince.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme