Kde končí a kde začíná právo na soukromí britského premiéra. Hranice bude nejspíš brzy posuzovat soud

Ve Velké Británii se nejspíš schyluje k právní bitvě mezi vládou a parlamentem, respektive jeho imunitním výborem. Ten šetří, jestli bývalý premiér Boris Johnson lhal poslancům, když tvrdil, že se během koronavirové karantény v sídle vlády neodehrávaly večírky a nebyla porušena žádná koronavirová nařízení. Imunitní výbor si od vlády vyžádal Johnsonovy deníky a whatsappovou komunikaci. To ale úřad vlády odmítl a celý spor nejspíš míří k soudu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Boris Johnson

Bývalý britský premiér Boris Johnson | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Britská vláda míní, že předání šifrované komunikace expremiéra Borise Johnsona by představovalo narušení jeho soukromí. Pro šetření aféry, pro kterou se v britských médiích vžilo označení Partygate, prý není zpřístupnění watsappové komunikace nezbytné. Samotný Boris Johnson dokonce mluví o „ohrožení národní bezpečnosti“. 

Předsedkyně vyšetřovací komise baronka Hallettová ale upozorňuje, že pokud deníky a přepisy komunikace vláda imunitnímu výboru nepředá, bude se jednat o trestný čin a výbor bude muset podat na kabinet žalobu.

Johnson čelí dalším podezřením z porušení pandemických opatření. Důkazem jsou diáře ministrů

Číst článek

Zatím panuje křehké příměří, imunitní výbor prodloužil termín pro odevzdání dokumentů z úterka na čtvrtek. Co třaskavého je v textových zprávách a denících obsaženo, že by to ohrozilo bezpečnost státu?

Podle kabinetu jde především o princip. Vláda má mít podle Downing street možnost rozhodovat do jisté míry diskrétně. Řada zpráv je prý navíc ryze soukromého charakteru a na ochranu soukromí má mít právo i premiér.

Není ale vyloučeno, že jde o něco jiného. Zlomek deníkových záznamů už vláda komisi předala a z materiálů vyplývá, že Borise Johsona navštěvovali během covidových lockdownů nejen jeho příbuzní a přátelé jeho manželky Carrie Johnsonové.

Ve vládním venkovském sídle v Chequers  se objevovali i různí Johnsonovi spojenci. Mimo jiné bývalý šéf BBC Richard Sharp, který ještě jako bankéř pomohl Johnsonovi k půjčce ve výši skoro 22 milionů korun.

Politická budoucnost na vlásku

Deníkové záznamy předal imunitní výbor policii a ta teď zkoumá, jestli i v těchto případech nedošlo k porušení tehdy platných proticovidových pravidel. K velké nelibosti bývalého premiéra.

Když reportéři Sky News zastihli Johnsona na letišti Dulles ve Spojených státech, notně naštvaný expremiér uvedl, že „žádná z návštěv nepředstavovala porušení pravidel během covidu, nejednalo se o návštěvy během covidové uzávěry“.

Tahanice o deníkové záznamy a přepis whatsappové komunikace je součástí složité kauzy, ve které se dost možná hraje o Johnsonovu politickou budoucnost. Bývalý britský premiér čelí vyšetřování, které má potvrdit nebo vyvrátit podezření, že ve svých vyjádření týkajících se večírků v době covidových uzávěr lhal parlamentu.

Pokud imunitní výbor Dolní sněmovny dojde k závěru, že expremiér vědomě lhal, mělo by to pro něj vážné politické důsledky. Není vyloučeno, že by musel složit i svůj poslanecký mandát a nad jeho další politickou kariéru by se zatáhly těžké mraky.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme