Rekonstrukce bytu zaplacená od sponzorů? Bývalý poradce Borise Johnsona přišel se sérií obvinění

Bývalý poradce britského premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings způsobil bouři na politické scéně příspěvkem na svém blogu, v němž mimo jiné napsal, že jeho někdejší šéf si chtěl nechat tajně proplatit nákladnou rekonstrukci svého bytu od sponzorů. Cummings také tvrdí, že Johnson nechal zastavit vyšetřování úniku informací o vyhlášení karantény kvůli své snoubence Carrie Symondsové.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší lídr brexitové kampaně Vote Leave Dominic Cummings | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Labouristická opozice žádá vysvětlení a chce, aby ve sněmovně čelil jejím otázkám zástupce Johnsonova kabinetu, napsal server BBC.

Smysl pro humor, mistr přes grilování. William a Harry zavzpomínali na prince Phillipa

Číst článek

Příspěvek na Cummingsově blogu, první od loňského roku, se on-line objevil v pátek. Bývalý premiérův poradce v něm mimo jiné popřel obvinění, že právě on médiím předal obsah soukromé komunikace mezi premiérem a šéfem firmy Dyson. Ta rozvířila spekulace o nezákonném lobbingu, protože šéfovi firmy vyrábějící plicní ventilátory Johnson slíbil pomoc s daněmi.

Pobouření v řadách opozice ale vzbudila i ta část blogu, v níž Cummings popsal, že premiér si chtěl nechat sponzorsky proplatit drahou rekonstrukci bytu. „Řekl jsem mu, že to je neetické, nerozumné a možná i nezákonné... A odmítl jsem tyto platby zařizovat,“ napsal Cummings.

Premiérův úřad v reakci na příspěvek uvedl, že Johnson si účet za rekonstrukci bytu v Downing Street ve výši 58 tisíc liber (1,7 milionu korun) platil sám.

Ukrytí kostlivci

Podle nedělníku Sunday Times v útocích na premiéra bude Cummings pokračovat, chystá se jej prý obvinit, že je osobně odpovědný za desítky tisíc mrtvých, kteří podlehli covidu-19 při druhé vlně pandemie. Chce k tomu údajně využít své vystoupení před parlamentním výborem koncem května.

Angličané budou mít od pátku nárok na dva rychlotesty týdně zdarma. Otevřou obchody, kadeřnictví i zoo

Číst článek

„Dominic má od všeho kopie a ví, kde jsou ukrytí kostlivci. Na podzim tlačil na premiéra, aby o karanténě rozhodl dříve, a má dost důkazů, že odklad vedl k ničivým důsledkům,“ citoval Sunday Times Cummingsova spolupracovníka.

Cummings byl ústředním hybatelem v pozadí referenda o odchodu Spojeného království z EU v roce 2016 a podle analytiků stál i za drtivým vítězstvím Johnsonovy Konzervativní strany v parlamentních volbách v roce 2019.

Hlavním Johnsonovým poradcem byl do loňského listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme