Politici gratulují Johnsonovi. Mayová svému nástupci slíbila podporu, Trump blahopřál na twitteru

Konzervativní strana musí společně usilovat o brexit, který je prospěšný pro celou Británii, a udržet labouristického lídra Jeremyho Corbyna mimo vládu. V reakci na zvolení Borise Johnsona novým stranickým vůdcem to na twitteru sdělila končící britská premiérka Theresa Mayová. Dodala, že jakožto řadová poslankyně bude svého nástupce plně podporovat. Johnsonovi krátce po oznámení konzervativců gratuloval i americký prezident Donald Trump.

Londýn/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Boris Johnson a premiérka Theresa Mayová (ilustrační snímek)

Britský ministr zahraničí Boris Johnson a premiérka Theresa Mayová (ilustrační snímek) | Foto: Stefan Rousseau | Zdroj: Reuters

„Blahopřeji Borisi Johnsonovi k tomu, že se stal novým premiérem Spojeného království. Bude skvělý!“ napsal Trump na twitteru. Johnson by měl převzít funkci předsedy vlády ve středu po audienci u královny.

„Mnohokrát blahopřeji Borisi Johnsonovi ke zvolení do pozice lídra Konzervativní strany - musíme nyní pracovat společně, abychom uskutečnili brexit, který prospěje celému Spojenému království, a abychom udrželi Jeremyho Corbyna mimo vládu. Z poslanecké lavice budete mít mou plnou podporu,“ vzkázala svému nástupci Mayová.

Johnsonova cesta k moci: jak se z Ala stal Boris, budoucí premiér Velké Británie

Číst článek

Corbyn naopak v reakci kritizoval nastupujícího předsedu vlády za „slibování daňových úlev pro nejbohatší“ a za „prosazování škodlivého brexitu bez dohody“. Podle opozičního vůdce Johnson nemá podporu Británie, neboť o jeho nástupu do premiérské funkce rozhodli pouze členové Konzervativní strany. „Lidé v naší zemi by měli o tom, kdo se stane premiérem, rozhodnout v parlamentních volbách,“ dodal.

Před brexitem bez dohody varoval také první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, podle kterého by tento scénář byl „tragédií“ pro Británii i Evropskou unii. Zopakoval však, že unie nehodlá ustupovat od stávající brexitové dohody. Ta třikrát neprošla dolní komorou britského parlamentu, a Johnson ji proto chce zásadně změnit, což ale zbytek EU odmítá.

Pozici Bruselu shrnul i hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier, když na twitteru hovořil o „ratifikaci dohody o vystoupení“ a možnosti jednat o úpravě politické deklarace týkající se budoucího partnerství Británie s EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme