Adepti na britského premiéra znovu debatovali, Corbyn mezitím vyzval k novému referendu. Brexit nechce

Zatímco dva konzervativní uchazeči o křeslo britského premiéra se v úterý večer sešli v televizní debatě, nejsilnější opoziční strana vyzvala příštího předsedu vlády, aby umožnil nové referendum o brexitu. V něm by přitom labouristé podporovali setrvání v Evropské unii. Novou linii strany oznámil v e-mailu členům jejich předseda Jeremy Corbyn.

Video Londýn (Aktualizováno: 22:33 9. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeremy Hunt a Boris Johnson - kandidáti na lídra britské Konzervativní strany a tím pádem i nového britského premiéra - se v úterý večer utkali v televizním duelu soukromé televize ITV.

Exministr zahraničí a bývalý londýnský starosta Johnson odmítl odpovědět na Huntovu otázku, zda by odstoupil v případě, že selže jeho plán na uskutečnění brexitu do konce října.

„Myslím, že je velice, velice důležité nepředjímat žádné okolnosti, kvůli nimž se nám nemusí podařit odejít z Evropské unie k 31. říjnu. Nechci poskytnout EU vyhlídky, že by mohla zapříčinit mou rezignaci nesouhlasem s (brexitovou) dohodou,“ řekl Johnson.

Brexitová dohoda od nového britského lídra? ,Jen iluze,‘ říká expert, který jednal o smlouvě CETA

Číst článek

Nového předsedu bude v příštích týdnech korespondenčně vybírat 160 000 členů Konzervativní strany. Jako jasný favorit do volby vstupuje Johnson, který má podle průzkumů mezi řadovými straníky zdaleka největší podporu. Při užším výběru kandidátů jej v hlasování podpořilo 160 z 313 konzervativních poslanců, zatímco současný šéf diplomacie Hunt získal 77 hlasů.

Vítěz souboje vystřídá v čele strany i vlády premiérku Theresu Mayovou. Výsledky stranického hlasování mají být oznámeny v týdnu od 22. července.

Změnu na pozici lídra strany vyvolala nekončící krize kolem realizace britského odchodu z Evropské unie. Johnson je dlouhodobě stoupencem brexitu a ve svých vyjádřeních slibuje, že vyjedná „lepší“ brexitovou dohodu. Zároveň se podle něj odchod z EU nesmí znovu odkládat.

Ministr zahraničí Hunt naopak před tři roky starým brexitovým referendem prosazoval setrvání v unii, následně se ale „znovuzrodil jako brexitář“, napsala zpravodajská společnost BBC. Podle Hunta je rovněž možné vyjednávat o změnách ve stávající „rozvodové dohodě“, ačkoli to zbytek EU kategoricky odmítá. Podobně jako Johnson říká, že v krajním případě by sáhl po variantě brexitu bez dohody.

Corbyn: zůstaňme v EU

Nehledě na výsledek hlasování konzervativců vyzvali v úterý labouristé budoucího premiéra, aby umožnil nové referendum o brexitu. V něm by nejsilnější britská opoziční strana podporovala setrvání v Evropské unii. Novou linii labouristů oznámil v e-mailu členům jejich předseda Jeremy Corbyn.

Lídr opozice slíbil, že se strana postaví divokému brexitu i případné dohodě z dílny Konzervativní strany. Corbyn tak chce zabránit negativním dopadům brexitu na ekonomiku. Rozhodnutí ovlivnil tlak pěti nejsilnějších odborových svazů, které se postavily proti odchodu Británie z unie.

Lídr labouristů dosud ve vztahu brexitu vystupoval nejednoznačně. Corbynovou prioritou podle jeho slov nadále zůstávají předčasné parlamentní volby.

haf, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme