S úřady se neshodl, Johnson přesto jednostranně ohlásil přísnější opatření pro Manchester

Britský premiér Boris Johnson v úterý ohlásil zavedení přísnějších restrikcí v boji s koronavirovou nákazou v manchesterské metropolitní oblasti na severu Anglie. Učinil tak přesto, že se s místní politickou reprezentaci nedohodl na kompenzacích pro místní firmy, které nová opatření postihnou.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Johnson restrikce pro Manchester oznámil navzdory neshodám s tamní politickou reprezentací | Foto: POOL | Zdroj: Reuters

Johnson jednostranně vyhlásil nejvyšší možná omezení po neúspěšných jednáních s místními politiky o jejich dobrovolném zavedení. Opatření zahrnují například uzavření hospod, v nichž se nepodává jídlo, nebo výstrahu, aby lidé necestovali do regionu a naopak mimo něj.

„Na základě dat, která jsme právě dostali, mohu oznámit, že Velký Manchester se posouvá na úroveň velmi vysokého stavu pohotovosti,“ řekl Johnson podle agentury Reuters na tiskové konferenci. Nové restrikce podle něj vstoupí v platnost v pátek.

Západní Austrálie evakuovala kvůli koronaviru lodní posádku. Za poslední měsíc je to už čtvrtý případ

Číst článek

Johnson tak i v hrabství Velký Manchester uplatňuje nedávno zavedený třístupňový systém, který řadí města a regiony v Anglii podle středního, vysokého nebo velmi vysokého rizika infekce.

Celoplošnou karanténu od pátku na dva týdny zavede také Wales, jehož vláda to oznámila v pondělí.

Johnson ještě v úterý odpoledne hovořil s manchesterským starostou Andym Burnhamem, který po vládě požaduje vyšší finanční podporu pro zaměstnance a firmy zasažené omezeními v regionu, který má téměř tři miliony obyvatel.

Podle Burnhama restrikce zasáhnou ty nejchudší a nejpotřebnější: lidi pracující v hospodách či taxikáře, na které prý mocní často zapomínají. Rozhovory skončily bez dohody.

Británie, která má 66 milionů obyvatel, prochází druhou vlnou koronavirové epidemie. V úterý pak země oznámila 21 331 nových případů infekce a 241 úmrtí lidí s covidem-19. Dohromady už v zemi zemřelo téměř 44 000 nakažených, což z Británie činí nejhůře zasaženou zemi Evropy. Johnson však odolává tlaku na druhý celonárodní uzavření ekonomického a společenského života, a místo toho spoléhá na restrikce v nejvíce zasažených místech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme