Britská vláda ‚ujde 1000 mil navíc‘ pro novou dohodu o brexitu, tvrdí Johnson. Dokument Mayové je ‚mrtvý‘

Premiér Boris Johnson v pondělí během cesty do Skotska prohlásil, že Británie bude usilovat o novou brexitovou dohodu. Informoval o tom server BBC. Johnson se při návštěvě setkal také se skotskou první ministryní Nicolou Sturgeonovou a šéfkou skotských konzervativců Ruth Davidsonovou; obě političky důrazně vystupují proti možnosti, že by Spojené království Evropskou unii opustilo 31. října bez dohody.

Edinburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson při jednání se skotskou první ministryní Nicolou Sturgeonovou v Edinburghu | Foto: Duncan McGlynn/Pool | Zdroj: Reuters

Johnson v pondělí na námořní základně Faslane, která se nachází u Glasgow, uvedl, že se domnívá, že bude možné uzavřít novou dohodu, ale zároveň považuje za odpovědnost vlády připravit se na variantu bez dohody, pokud by nebyla jiná možnost.

Premiér řekl, že Spojené království „hledí směrem ven“ a že jeho vláda je připravena pro novou dohodu „ujít 1000 mil navíc“.

Irská pojistka je nedemokratická, řekl britský premiér Johnson. K tvrdému brexitu podle něj nedojde

Číst článek

„Brexitová dohoda (premiérky Mayové) je mrtvá. Musíme se jí zbavit. Je ale prostor pro novou dohodu. Dáme našim přátelům velmi jasně najevo – dnes budeme hovořit s Iry – jaké jsou limity a co chceme udělat. Jsme přesvědčeni, že díky dobré vůli na obou stranách to dva zralé politické subjekty, Velká Británie a Evropská unie, dokážou,“ uvedl Johnson.

Nový premiér trvá na tom, že Británie musí unii opustit do stanoveného data 31. října a v zemi tak sílí přípravy na odchod bez dohody. Libra vůči dolaru mezitím v pondělí v důsledku nejistoty kolem brexitu klesla nejníže za uplynulých 28 měsíců, píše BBC.

Skotský postoj

Johnson se v pondělí setkal také se šéfkou skotských konzervativců Davidsonovou. Podle ní premiér při schůzce zdůraznil, že vláda upřednostňuje odchod z Evropské unie s dohodou.

V neděli Davidsonová řekla, že by nepodpořila variantu odchodu z unie bez dohody. Bojovat proti brexitu bez dohody se zavázala také skotská první ministryně Sturgeonová, která se s Johnsonem dnes setkala ve své rezidenci.

Scottish Conservative leader @Ruth Davidson welcomed Prime Minister @Boris Johnson to the Scottish Parliament earlier today.

18:15 – 29. 07. 2019

190 1193

„Skotský lid nehlasoval pro vládu toryů, nehlasoval pro nového premiéra, nehlasoval pro brexit a zcela jistě nehlasoval pro katastrofický brexit bez dohody, který nyní plánuje Boris Johnson,“ řekla Sturgeonová, která v souvislosti s možností neřízeného odchodu Spojeného království z unie stále hlasitěji hovoří o novém referendu o nezávislosti Skotska.

Johnson v pondělí také oznámil vytvoření investičního fondu na podporu hospodářského rozvoje Skotska, Walesu a Severního Irska, ze kterého by mělo být možné čerpat až 300 milionů liber (8,5 miliardy korun).

Skotský ministr financí Derek Mackay ale prohlásil, že nejde o Johnsonův počin s tím, že fond byl předmětem jednání už za předchozí vlády. Nového premiéra nyní ještě čeká návštěva Walesu a Severního Irska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme