Britský premiér Johnson popřel předčasné volby, podle tisku ale hrozí v polovině října
Britská vláda a poslanci, kteří se snaží zablokovat odchod země z Evropské unie bez dohody, se v pondělí připravovali na patrně rozhodující střet v Dolní sněmovně po úterním návratu poslanců z prázdnin. Premiér Boris Johnson zdůraznil, že za žádných okolností nebude žádat Brusel o další odklad brexitu. Uvedl, že nechce ani předčasné volby, jak spekuloval tisk. Ty by případně musel schválit parlament.
Johnson v projevu před svým londýnským sídlem v Downing Street 10 zopakoval, že Spojené království z bloku odejde 31. října. Odmítl také spekulace, že by současnou patovou situaci v zemi mohly vyřešit předčasné volby.
„Já volby nechci a vy je taky nechcete,“ prohlásil. Agentura Reuters to však považuje za nepřímé varování poslancům, aby mu nesvazovali ruce, a pohrůžku volbami, které by mohly opět vést k menšinové vládě nebo vynést do čela vlády šéfa labouristů Jeremyho Corbyna.
Několik britských médií a agentura AFP také krátce poté citovaly vysoce postavený vládní zdroj, podle nějž Johnson vypíše předčasné volby na 14. října, pokud by se poslancům brexitu bez dohody podařilo zamezit.
‚Johnsone, styď se.‘ V Británii protestovaly tisíce lidí proti premiérově rozhodnutí zablokovat parlament
Číst článek
Bitva mezi vládou a odpůrci brexitu bez dohody v parlamentu, k nimž patří i zhruba 20 konzervativních poslanců, má vypuknout v úterý, kdy končí parlamentní letní přestávka.
Podrobnosti plánu nově vzniklé koalice nejsou známé, opoziční Labouristická strana slíbila, že je zveřejní v úterý. Podle britských médií je nejpravděpodobnější, že se opozice pokusí návrh zákona proti brexitu bez dohody protlačit na středeční program parlamentu.
Reportér bulvárního deníku The Sun píše, že Johnson chce předčasné volby vypsat ještě před termínem brexitu 31. října, pokud se Dolní sněmovna tento týden vysloví proti jeho brexitovým plánům, tedy pokud podpoří návrh zákona proti brexitu bez dohody. Volby by se podle zdroje The Sun měly konat před unijním summitem 17. října.
Předčasné volby
Pokud by se Johnson rozhodl vypsat předčasné volby, parlament by se musel rozpustit 25 pracovních dní před jejich konáním. Kdyby se hlasování mělo uskutečnit ještě před 31. říjnem, má Johnson vzhledem k časové tísni jen omezené manévrovací pole.
Britové by se nejspíš vydali k volebním urnám ve čtvrtek, jak je tomu podle serveru televize ITV od každých parlamentních voleb od roku 1935. Rozpuštění Dolní sněmovny by v podobě vládního usnesení musely schválit dvě třetiny všech poslanců. Hlasování musí předcházet debata.
Tisíce kamionů, několikahodinové kolony. Analýza britského resortu dopravy varuje před dopady brexitu
Číst článek
Britští poslanci, kteří se tento týden chtějí pokusit legislativní cestou zabránit brexitu bez dohody, budou ve svém návrhu zákona požadovat, aby byl odchod země z Evropské unie odložen o tři měsíce do 31. ledna. Píše o tom zpravodajka BBC na twitteru.
Podle ní to má platit v případě, že Dolní sněmovna neschválí případnou novou brexitovou dohodu, nebo pokud by se poslanci do 19. října vyslovili pro brexit bez dohody. Odpůrci brexitu bez dohody mají v Dolní sněmovně jen mírnou většinu.
Někteří prounijní poslanci se ale podle televize ITV obávají, že Johnson vypíše předčasné volby před 31. říjnem a pak je posune za tento termín.